Prowadzenie lokalu gastronomicznego wymaga racjonalnego planowania cen dań w menu oraz wydatków. To drugie można efektywnie ograniczyć bez negatywnego wpływu na jakość oferowanych dań. Jak oszczędzać na prowadzeniu restauracji? Oto kilka sprawdzonych sposobów.
Zamawiaj więcej w jednej hurtowni
Optymalizacja kosztów prowadzenia działalności bez uszczerbku na jakości produktów jest możliwa. Jednym ze sposobów na redukcję kosztów jest zamawianie produktów z jednej hurtowni. Wówczas mamy większe pole manewru przy negocjacji zniżek, rabatów lojalnościowych czy darmowych dostaw. Warto zrobić dokładną symulację i wybrać hurtownie, która oferuje najlepsze ceny w stosunku do jakości.
Racjonalne planowanie zakupów
Kluczem do oszczędzania w branży gastronomicznej jest dobre planowanie. Wiele osób odpowiedzialnych za zakupy wpada w pułapkę promocji i kupowania produktów na zapas. Lepiej skrupulatnie obliczyć, jaka ilość produktów spożywczych jest potrzebna do przygotowania określonej liczby dań. Świeże składniki procentują lepszymi doznaniami kulinarnymi gości, a co za tym idzie, będą polecać lokal znajomym. Ponadto, należy zwrócić szczególną uwagę na sposób przechowywania dań – nadwyżka przeterminowanych produktów skończy się wyrzuceniem do kosza.
Renegocjuj warunki usług świadczonych przez dostawców
Skutecznym sposobem na zmniejszenie rachunków jest negocjacja umów lub zmiana dostawcy usług. Warto zwracać uwagę nie tylko na cenę, ale również inne warunki umowy, takie jak gwarancja stałej ceny, warunki umowy i czas jej trwania. Najlepszym rozwiązaniem jest porównanie ofert dostawców prądu, usług telekomunikacyjnych, abonamentów radiowo-telewizyjnych czy praw do odtwarzania muzyki w lokalu. W skali roku mogą to być duże oszczędności.
Renowacji sprzętu gastronomicznego
Na wyposażeniu każdego lokalu gastronomicznego są patelnie, blachy piekarnicze i inne sprzęty, które wymagają regularnej wymiany, co wiąże się z dużym nakładem finansowym. Z czasem powłoki tracą swoje właściwości, przez co potrawy mogą przypalać się lub przywierać do powierzchni. Zamiast wyrzucać patelnie i inne sprzęty, warto poddać powłoki regeneracji. Taki zabieg generuje bardzo duże oszczędności w perspektywie czasu. Regeneracji powłok nie przeprowadza się samodzielnie. Należy ten proces zlecić profesjonalnej firmie. Jedną z nich jest Nelvi Gastro (https://nelvigastro.pl), która specjalizuje się w regeneracji powłok fluoropolimerowych oraz ich teflonowaniu. Nelvi Gastro stosuje różne rodzaje powłok, m.in. z serii Vitaflon®, NON-STICK PROFESSIONAL czy NON-STICK Ceramic. Firma kieruje swoje usługi do branży HoReCa, usprawniając pracę kucharzom w małej i dużej gastronomii.
Ew, foto: StockSnap / pixabay