Jasna Góra

Przybywając na Jasną Górę nie sposób jest od razu wszystko ogarnąć wzrokiem, gdyż jest to kompleks dość obszerny i kryjący w sobie różne funkcje. Oprócz bazyliki w stylu barokowym z przepięknym prezbiterium odnajdziemy tutaj między innymi bibliotekę, refektarz, muzea, Salę Maryjną oraz Skarbiec.

Wszystkim tym, którzy interesują się miejscami spotkań pielgrzymów serdecznie polecamy wizytę w Częstochowie, która z całą pewnością na długo pozostanie w Państwa pamięci.Rys historyczny

Z pewnością niejednemu nasuwa się pytanie skąd pochodzi nazwa Jasna Góra. Otóż kiedy w czerwcu 1382 roku do Częstochowy przybyła grupa Paulinów z Węgier na życzenie króla węgierskiego i polskiego Ludwika Andegaweńskiego oraz jego krewnego Władysława Opolczyka objęli tym samym wzgórze klasztorne nadając mu nazwę Jasnej Góry. Powodem tego był ich macierzysty klasztor, który nosił nazwę In Claro Monte Budensi (na Jasnej Górze w Budzie). Częstochowski klasztor kryje w sobie niezwykle bogatą historię swojego istnienia. Nieraz gromadziły się nad nim czarne chmury kiedy to na przykład w czasie „potopu szwedzkiego” myślano, że zakon zostanie opanowany i przejęty przez obce wojska. Jednak dzielna obrona zakonników sprawiła, że nad klasztorem znów zaświeciło słońce.

Można powiedzieć, że wszystkie ważne dzieje związane z historią Polski pośrednio lub bezpośrednio miały wpływ na losy klasztoru na Jasnej Górze. W czasie rozbiorów i niewoli każdy wiedział o tym, że jest to miejsce pełniące funkcje duchowej stolicy narodu. W czasie II Wojny Światowej wojska niemieckie stacjonowały do roku 1945. Jednak mimo tego naród polski widział w tym miejscu przylądek nadziei, oraz silnej wiary w wolność. Jasna Góra dostała niezwykły dar, gdyż nie została zbombardowana oraz jej cenne rekwizyty i różnorakie skarby a przede wszystkim ten największy czyli Obraz Matki Boskiej zostały nienaruszone.

Wspomniany juz Obraz Matki Bożej zwanej Jasnogórską lub Częstochowską znajdujący się w bazylice w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej oceniany jest jako najważniejsze i najcenniejsze oraz związane z wieloma legendami dobro religijne na Jasnej Górze. To właśnie ten główny element obiektu klasztornego w Częstochowie przyciąga miliony wiernych z Polski oraz rożnych zakątków świata, którzy powierzają jej swoje największe prośby czy troski.

Uroczysta koronacja Obrazu odbyła się 1717 roku. Było to wydarzenie, które na długo pozostało w pamięci uczestników tego niesamowicie ważnego wydarzenia.

W czasie zwiedzania klasztornych zakamarków w towarzystwie przewodnika usłyszymy z całą pewnością niejedną ciekawostkę czy legendę związaną z Obrazem i jasnogórskim wzgórzem.