Karpacz

Karpacz to miejscowość turystyczno – wypoczynkowa w Karkonoszach, położona u podnóża Śnieżki, nad rzeką Łomnicą. Dzięki swemu pięknemu położeniu u stóp Karkonoszy, doskonałym warunkom klimatycznym oraz fantastycznym walorom środowiska geograficznego, Karpacz jest ośrodkiem sportowo – rekreacyjnym zarówno zimą jak i latem.

Karpacz posiada wymarzone warunki do uprawiania sportów zimowych i wszelkich form rekreacji. W zasięgu ręki jest kilkanaście stoków narciarskich na terenie miasta. Przy wszystkich znajdują się wyciągi i wypożyczalnie sprzętu narciarskiego. Większość z nich dysponuje oświetleniem, dzięki czemu są one czynne do późnych godzin wieczornych. Dla amatorów łyżwiarstwa, przygotowanych jest kilka lodowisk, w tym jedno całoroczne. Narciarzy biegowych z pewnością zachwyci przepięknie położona w Karpaczu Górnym trasa biegowa oraz ponad 13 km trasa położona przy schronisku „Dom Śląski”, wiodąca przez czeską Lucni Boude i szczyt Pod Małym Szyszakiem.

Karpacz latem to również wiele możliwości ciekawego spędzenia czasu. Niezapomnianych wrażeń dostarcza już sam spacer po mieście. Tutaj koniecznie trzeba wejść do Świątyni Wang – perły dwunastowiecznej drewnianej architektury skandynawskiej. Uwagę turystów skupia także wprost unikatowe Miejskie Muzeum Zabawek. Jego zbiór zawiera ponad 2 tysiące eksponatów ofiarowanych głównie przez Henryka Tomaszewskiego – twórcę słynnej Pantomimy Wrocławskiej. O historii sportu i turystyki w Karkonoszach można dowiedzieć się najwięcej w czasie wizyty w tutejszym Muzeum Sportu i Turystyki.

Być może zabrzmi to niewiarygodnie, ale w Polsce mamy swój własny Dziki Wodospad, położony obok dolnej stacji wyciągu na Kopę. Oprócz tego, dla osób które kochają ekstremalne przeżycia, został stworzony najdłuższym w Polsce letni tor saneczkowy lub zwany alpejski torem bobslejowym „Alpine – Coaster”.

Skałki to dzisiaj bardzo modny sport. W mieście zwykle korzysta się ze specjalnie do tego przygotowanych hal. Jednak w Karpaczu można zmierzyć się z najprawdziwszymi 25 metrowymi ścianami Kruczych Skał. To dopiero odkrywa uroki wspinaczki skałkowej. Ofertę tę dodatkowo wypełniają zróżnicowane i atrakcyjne trasy rowerowe oraz korty tenisowe.

Specjalne atrakcje:

Oprócz tego będąc w Karpaczu nie można pominąć kilku punktów miasta, które należy odwiedzić:

  • Karczma Sądowa 1735 – Karpacz Górny(Morskie Oko),
  • Skała Granitowa Marmit,
  • Miejsce Anomalii Grawitacyjnej,
  • Zapora Na Łomnicy,
  • Ogrody Laborantów,
  • Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny,
  • Lipa Sądowa,
  • Kościół Najświętszego Serca Jezusa,
  • Karczma Sądowa – Karpacz (Bachus),
  • Krucze Skały,
  • Karczma Sądowa- Płóczki.

Historia Karpacza

Początki powstania dzisiejszego miasteczka o pierwotnej nazwie Krummhubel (Krzywa Góra), pochodzącej od charakterystycznego kształtu grzbietu, na którym leżało centrum wsi, sięgają XVI w.

Po wojnie trzydziestoletniej nastały czasy zdominowane przez prześladowania religijne. Wówczas, aby znaleźć bezpieczne schronienie przybyło tu wielu emigrantów z Czech, zwanych laborantami. Parali się ziołolecznictwem i w krótkim czasie doprowadzili miasto do rozkwitu. Naturalne metody leczenia przyciągnęły rzesze turystów. To z kolei przyczyniło się do stworzenia nowych, koniecznych profesji – przewodnika górskiego i tragarza lektyk. Z kolei otwarcie w 1895 roku stacji kolejowej (tory kolejowe położone na 544,3 m n.p.m. są najwyżej umiejscowionymi szynami w Polsce) spowodowało ogromny rozwój miasta jako miejscowości kuracyjnej.

Pod koniec XIX wieku, Karpacz staje się ośrodkiem sportu. Rozwija się tutaj saneczkarstwo, a w 1903 roku powstaje pierwszy klub narciarski. Początkowo, pod względem administracyjnym obszar dzisiejszego miasta podzielony był na trzy odrębne i samodzielne gminy: Krummhubel – Karpacz, Bruckenberg – Bierutowice, czyli Karpacz Górny i Płóczki. W XX wieku wszystkie trzy osady połączyły się w jedną miejscowość o unikatowych walorach krajoznawczo-przyrodniczych. Od tego momentu turystyka staje się najważniejszą dziedziną życia mieszkańców Karpacza.