Kaszuby – państwo w państwie

Niezwykłym miejscem w polskich granicach administracyjnych jest mieszczący się na terenie Pomorza region nazywany „Kaszubami”. Jest to teren zamieszkany przez Kaszubów, którzy w pierwszej kolejności należą właśnie do tej grupy etnicznej, a dopiero później mogą być uznawani za obywateli polskich.

Gdzie te Kaszuby?

Ten niezwykły region obejmuje czterdzieści trzy gminy znajdujące się w granicach administracyjnych Pomorza. Trwają spory co do tego, która miejscowość jest stolicą krainy…

Walka o prym toczy się między Gdańskiem, Wejcherowem i Kartuzami, jednak umownie przyjmuje się, że  to jednaj Gdańsk jest administracyjnym centrum regionu. Kartuzy są z kolei stolicą Szwajcarii Kaszubskiej, czyli najwyżej położonego fragmentu Pojezierza Kaszubskiego. Kraina dzieli się na pięć regionów kulturowo-językowych, do których należą: Norda, Westrzódk, Pôłnié, Zôpôd oraz Trzëgard.

Kuchnia kaszubska

Potrawy podawane chętnie na terenie kaszubskiej krainy są w większości smaczne, zdrowe i niezbyt tłuste. Wśród zup najbardziej nietypowe wydawać nam się mogą polewka rybna przyrządzana z drobnych rybek, śmietany, octu, żółtek i mąki czy grochówka na solonym węgorzu, a więc klasyczna, znana nam wszystkim żołnierska zupa, tyle że z dodatkiem tłustej, morskiej ryby.

W kategorii potraw mącznych najciekawsze dania kuchni kaszubskiej to chociażby „kloski” – gotowane w osolonej wodzie i okraszone boczkiem kulki z ciasta wykonanego z ugotowanych ziemniaków, jajka oraz marchewki.

Z tego regionu wywodzi się też zyskująca coraz większą popularność w całej Polsce babka ziemniaczana. Ciekawe są również kaszubskie desery, w tym tort z fasoli jaś, migdałów i kwaśnego dżemu oraz szpajza – żółtka jajek utarte z cukrem, sokiem z cytryny i dowolnym dodatkiem nadającym potrawie aromat, na przykład z sokiem.

Kaszubskie atrakcje turystyczne

Obok zlokalizowanych na terenie krainy jezior i parków narodowych wypełnionych dziką roślinnością i zwierzętami interesującą atrakcją są także elektrownie wodne, które zostały udostępnione zwiedzającym. W jednej z nich znajduje się specjalnie przygotowana sala, gdzie prezentowane są zastosowania nowości technicznych z początku dwudziestego wieku przy budowie elektrowni wodnych.

Kaszuby mogą się poszczycić również wyjątkowym, tajemnym miejscem – słynnymi Kamiennymi kręgami. Znajduje się tu kilkanaście kamiennych stel będących podobno pozostałością po miejscu, gdzie pradawni mieszkańcy tych ziem odbywali swoje narady.

Miłośnikom rękodzieła na pewno przypadnie do gusty znajdujące się w Neclowie Muzeum Ceramiki Kaszubskiej. Wybierając się do tej instytucji turyści mogą obserwować, jak pracuje się przy użyciu koła garncarskiego, a także jak maluje się takie wyroby. W salach muzeum znajduje się również wystawa rękodzieła.