Kluski śląskie – tradycyjnie z dziurką czy bez dziurki?

Kluski śląskie to bardzo proste i tradycyjne danie. Na ich temat krążą jednak różne legendy. Kilka z nich znajdziesz poniżej – oto kilka ciekawostek. 

Można przeczytać, że najpierw były lepione w Raciborzu w 1241 roku. Jest też mit, że gospodynie rzucały nimi do wrogów w obronie miasta. Inna legenda mówi, że wymyślono je dla górników, bo są sycące i na długo chronią przed głodem. Często mówi się też, że kluski śląskie koniecznie muszą być z dziurką w środku. Przede wszystkim szybko i równomiernie się gotują, dziurka jest też idealnym wgłębieniem na sos. 

W czym tkwi sekret klusek śląskich?

Sekretem są dobre ziemniaki. Muszą być mączne, najlepiej żółte, wtedy świetnie łączą się z mąką i nie rozpadają się na etapie formowania i gotowania klusek. Obrane gotujemy, ale tak, by ich nie rozgotować. Następnie je odcedzamy i odstawiamy do osuszenia na około 25-60 minut. Teraz przeciskamy je przez praskę i ubijamy, by miały gładką strukturę. 

Wycinamy 1/4 masy ziemniaczanej, dodajemy mąkę i całość  mieszamy, doprawiamy do smaku. Jeśli masa się idealnie połączy, nie trzeba nić dodawać, jeśli nie, to można dać jajko albo dwa. Czas „kulać” kulki. Następnie z ciasta formuje się płaskie kulki, a na końcu robi małą dziurkę. Gotuje się je w osolonym wrzątku i gotuje przez około 2-3 minuty, aż wypłyną na wierzch. Od wypłynięcia odczekujemy ok. pół minuty i wyławiamy. Można je przelać zimną wodą. 

Z czym się jada kluski śląskie?

Kluski śląskie są częstym dodatkiem do gulaszu lub rolady śląskiej. Będą pasowały do bitek, kotletów czy dań wege – do wszelkich sosów. Można też je same – z okrasą z cebuli lub skwarkami. Sprawdzą się mięsa duszone w sosie własnym oraz różne gulasze czy potrawki. Kluski są pyszne solo, polane sosem lub tylko roztopionym masłem lub ciepłym olejem. Dobrym pomysłem do takich dań z kluskami śląskimi są też ogórki kiszone. 

KwK, f: RitaE / pixabay