Kraków – stolica polskiej kultury

Kraków to drugie po Warszawie najpopularniejsze miasto w Polsce. Odkąd w sąsiedztwie dworca kolejowego otwarto Galerię Krakowską, jest to przede wszystkim ulubione miejsce wypadowe dla kobiet kochających zakupy. A przecież Kraków to też miasto pełne historii i kulturalnych atrakcji.

O tym, że Kraków kulturą stoi wie chyba każdy, nawet, jeśli do Grodu Kraka nigdy się nie wybrał. Wystarczy spojrzeć na jakikolwiek informator poświęcony imprezom odbywającym się w stolicy Małopolski, by przekonać się, jak wiele interesujących wydarzeń odbywa się tu w ciągu roku.

Krakowskie muzea

Sztuka i kultura związane są ze sobą nieodłącznie, a nie byłoby możliwości obejrzenia największych dzieł, gdyby nie zbierające najcenniejsze eksponaty muzea. Dodatkowym wkładem instytucji w rozwój i kultywowanie kultury są wszelkie wydarzenia kulturalne, które odbywają się w każdej z jednostek.

Będąc w Krakowie koniecznie zobaczyć trzeba Muzeum Narodowe. Obok ekspozycji czasowych tworzonych przy użyciu eksponatów będących w zbiorach muzeów oraz tych wypożyczanych od innych instytucji znajdują się też wystawy stałe, w tym między innymi Galeria Rzemiosła Artystycznego czy „Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej”. Wśród ekspozycji czasowych wielkim zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się między innymi wystawa poświęcona twórczości pop-artowego artysty, Andy’ego Warhola.

Ciekawym miejscem jest w Krakowie także Muzeum Fotografii, gdzie wśród eksponatów znajdują się między innymi fotografie krajobrazowe, etniczne, architektoniczne, prasowe oraz reportażowe.

Gratką dla miłośników kultury i sztuki azjatyckiej jest Manggha – Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej, gdzie w ciągu roku odbywa się wiele interesujących spotkań, między innymi wspólne czytanie japońskich bajek czy rytualne picie herbaty.

Kulturalny rozkład jazdy

Odwiedzający Kraków na przełomie grudnia i stycznia uczestniczyć mogą w hucznym obchodzeniu Sylwestra na płycie Rynku Głównego oraz koncercie noworocznym w Filharmonii Narodowej.

Luty to z kolei miesiąc,  w którym w Krakowie rozbrzmiewają szanty, a to za sprawą Festiwalu Piosenki Żeglarskiej z udziałem wykonawców polskich, jak i zagranicznych. W drugim miesiącu roku odbywa się tu również Międzynarodowy Festiwal Filmu Reklamowego, podczas którego w kinach prezentowane są najciekawsze polskie spoty reklamowe oraz obsypane nagrodami reklamy zagraniczne.

W marcu miejsce ma przegląd Jazz Juniors, podczas którego młodzi wykonawcy jazzowi prezentują swoje umiejętności szerszej publiczności. Jest to również miesiąc, w którym odbywają się Krakowskie Reminiscencje Teatralne, najstarszy przegląd teatrów eksperymentalnych oraz alternatywnych.

PaKA, czyli święto satyryków i prześmiewców to obowiązkowy festiwal dla każdego, kto wie, że śmiech to zdrowie. Impreza odbywa się w kwietniu.

Wyjątkowo bogaty kulturalnie jest w Krakowie maj. Wtedy odbywa się słynna Noc Muzeów, podczas której za darmo zwiedzić można wszystkie instytucje kultury i sztuki w mieście, Festiwal Muzyki Filmowej oraz Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych.

W czerwcu odbywa się w Krakowie Święto Chleba, czyli festiwal produktów regionalnych oraz słynne „Wianki” – współczesne obchody Nocy Świętojańskiej.

Lipiec to miesiąc z Festiwalem Kultury Żydowskiej odbywającym się na Kazimierzu oraz obchody Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych.

W sierpniu miejsce ma Festiwal Pierogów oraz wyjątkowa gratka dla miłośników psów – Parada Jamników.

Wrzesień to Festiwal Sacrum-Profanum i Targi Sztuki Ludowej.

W październiku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej, a końcówka roku to Zaduszki Jazzowe w listopadzie oraz Korowód Kolędników i Konkurs Szopek Krakowskich w grudniu.