Łazienki Królewskie

Łazienki Królewskie to popularny, wśród warszawiaków i przybywających turystów, zespół pałacowo-parkowy w Warszawie, z licznymi zabytkami klasycystycznymi. Tak jak przed kilkoma wiekami, tak i dziś park jest miejscem licznych wydarzeń o charakterze kulturalnym, naukowym, rozrywkowym i sportowym, a także ulubionym miejscem spacerów warszawiaków. Główne wejście do parku znajduje się przy Alejach Ujazdowskich, w bezpośrednim sąsiedztwie Belwederu. Nieopodal, nad sadzawką, stoi najbardziej znany na świecie pomnik Fryderyka Chopina, autorstwa Wacława Szymanowskiego. W letnie miesiące, cyklicznie organizowane są na świeżym powietrzu koncerty muzyki tego kompozytora. Spacerując dalej w dół aleją, biegnącą po zboczu, dochodzi się do Pomarańczarni z oranżerią i salą teatru królewskiego. Tu, w niedalekiej odległości stoi tzw. Biały Domek, w którym na początku XIX wieku mieszkał przebywający na wygnaniu późniejszy król Francji Ludwik XVIII. Głównym obiektem Łazienek jest Pałac Łazienkowski, zwany też Pałacem na Wodzie. Początkowo pełnił rolę rezydencji magnackiej, a od końca XVIII wieku – był siedzibą królewską. W bezpośrednim sąsiedztwie pałacu znajduje się letni Teatr na Wyspie. Z kolei przy północnym wyjściu z parku, na ulicę Agrykola, znajduje się historyczny gmach szkoły podchorążych. Natomiast w pobliżu południowego wyjścia znajduje się mini pole golfowe, stanica jeździecka oraz jedna z najbardziej prestiżowych restauracji stolicy – Belvedere.

Do Łazienek Królewskich w Warszawie należy zabrać: chleb dla królewskich karpi, różnego rodzaju kasze, czy płatki owsiane dla przechadzających się tu pawi.

Warszawskie Łazienki – rys historyczny

Łazienki to jeden z najpiękniejszych zespołów pałacowo-parkowych w Europie. Pierwotnie stanowił on własność Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Jednak największy wkład w swój obecny kształt zawdzięcza staraniom króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, do którego należały od 1764 roku. Całość powstała dzięki pracy architektów królewskich: Dominika Merliniego, Jana Chrystiana Kamsetzera i Jana Chrystiana Szucha. W ciągu prawie 30 lat zbudowano na tym obszarze letnią rezydencję monarszą, rozplanowano park i wzniesiono pawilony oraz liczne budowle. W tym czasie, XVII-wieczna łaźnia została przekształcona we wspaniały klasycystyczny pałac Na Wodzie. Wtedy powstał także Teatr na Wyspie oraz pałac Belwederski i Pomarańczarnia z teatrem dworskim. I na tym nie koniec. W tym okresie zbudowano: Biały Domek, Wodozbiór, Wielką Oficynę i pałac Myślewicki. Park, na którego terenie znajduje się cały kompleks pałacowy, powstawał w latach 1774-1784. Znawcy tematu od razu odnajdą w nim miejsca, które jasno wskazują, iż łączy on elementy regularnego ogrodu francuskiego, z krajobrazowym parkiem angielskim.

Dni i godziny otwarcia

Sam Park Łazienkowski otwarty jest dla gości od świtu do zmierzchu. Natomiast harmonogram wejść posiadają poszczególne obiekty, które się tu znajdują:

  • Pałac Na Wyspie. Godziny otwarcia: wt.-niedz. 9.00-16.00 (ostatnie wejście o godz. 15.30)
  • Biały Dom. Godziny otwarcia: od maja do września wt.-niedz. 9.00-16.00 (ostatnie wejście o godz. 15.30)
  • Pałac Myślewicki. Godziny otwarcia: niedz., pon., wt. 9.00-16.00 (ostatnie wejście o godz. 15.30)
  • Stara Pomarańczarnia. Godziny otwarcia: wt.-niedz. 9.00-16.00 (ostatnie wejście o godz. 15.30)
  • Podchorążówka – Muzeum Wychodźstwa Polskiego im. Ignacego Jana Paderewskiego. Godziny otwarcia: wt.-niedz. 9.00-16.00
  • Stara Kordegarda, Wodozbiór, Ermitaż – galerie wystaw czasowych. Godziny otwarcia: wt-niedz. 9.00-16.00 (ostatnie wejście o godz. 15.30)

Kasa biletowa czynna od 8.30 – 15.30, ale bilety można nabyć także w każdym z tych obiektów.

Cennik

Wejście na sam teren Parku Łazienkowskiego jest bezpłatne. Natomiast opłatę trzeba uiścić za wejście do poszczególnych obiektów znajdujących się w Łazienkach:

  • Pałac Na Wyspie. Wstęp: normalny – 12 PLN, ulgowy – 9 PLN. 
  • Biały Dom. Wstęp: normalny – 5 PLN, ulgowy – 3 PLN. 
  • Pałac Myślewicki. Wstęp: normalny – 3 PLN, ulgowy – 2 PLN.
  • Stara Pomarańczarnia. Wstęp: normalny – 6 PLN, ulgowy – 4 PLN.
  • Podchorążówka – Muzeum Wychodźstwa Polskiego im. Ignacego Jana Paderewskiego. Wstęp bezpłatny.
  • Stara Kordegarda, Wodozbiór, Ermitaż – galerie wystaw czasowych. Wstęp bezpłatny.

Usługi przewodnickie:

W obiektach zabytkowych grupy powyżej 15 osób zobowiązane są do korzystania z usługi przewodnickiej za dodatkową opłatą.
Pałac na Wyspie – 45,- zł (dla grup szkolnych 35,- zł)
Biały Dom, Pałac Myślewicki – 35 zł
Oprowadzanie po parku (spacer 1 godzina) – 60 zł

Usługi przewodnickie w językach obcych: Usługę należy zamówić najpóźniej 3 dni przed planowanym zwiedzaniem:

  • w każdym z obiektów – 80,- zł
  • oprowadzanie po parku – 80,- zł.