Polskie dęby

Do jednych z symboli Wielkopolski należy największe skupisko dębów szypułkowych, liczących sobie kilkaset lat. Znajdują się one na terenie Rogalińskiego Parku Krajobrazowego, który przecina Warta. Dokładnie znajdują się one w Rogalinie w niewielkiej miejscowości leżącej niedaleko Poznania i Śremu.

Ciekawostki:

Lech, Czech i Prus to niewątpliwie najbardziej znane z tutejszego skupiska dębów, które liczy sobie około 2000 okazów. Nazwa tych trzech pięknych drzew nawiązuje do legendy założycieli państw słowiańskich. Ich wiek sięga od 500 do 700 lat, choć należy wspomnieć, że wcześniej mówiono nawet, że drzewa liczą sobie ponad 1000 lat. Warto jest wiedzieć, że każdy z dębów ma obwód pnia powyżej 2 metrów. Obwód Lecha wynosi 6,35 m, Czecha 7,26 i Rusa 9,26 metrów.

Serdecznie polecamy zwiedzenie Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. Widok imponującej natury pozwoli nam się zrelaksować i odprężyć.

Dąb Bartek

Nie ulega wątpliwości, ze najbardziej znanym drzewem na terenie Polski jest nasz prastary uwielbiany przez wszystkich Dąb „Bartek”. Dla wszystkich tych, którzy jeszcze nie widzieli tego ogromnego daru natury polecamy bardzo serdecznie odwiedzenie terenów Nadleśnictwa Zagnańsk, gdzie odnajdziemy to jedno z najstarszych drzew w Polsce.

Co warto wiedzieć ?

„Bartek” należy do gatunku dębów szypułkowych z żołędziami na długich szypułkach, który jest dość znany na polskich nizinach.

Wiek: ok. 700 lat. Choć najnowsze badania dendrochronologiczne za pomocą świdra Presslera wykazują wiek drzewa na 645-670 lat. Warto jest wspomnieć, że w okresie międzywojennym szacowano Bartka na około 1200 lat.

Wymiary:

  • pierśnica – 3,14 m
  • obwód pnia na wysokości 1,30 m – 9,85 m, a przy ziemi 13,4 m
  • wysokość – 30 m
  • rozpiętość korony – 20 m x 40 m

Liczba konarów:

  • w 1829 roku dąb liczył sobie 14 konarów głównych i 16 bocznych
  • obecnie cechuje sie 8 konarami głównymi

Próchnienie niewątpliwie stanowi duży problem oraz zagrożenie dla najsławniejszego drzewa w Polsce. Zdrowa tkanka wynosi 20 cm a miejscami nie przekracza nawet 5 cm. Pod balastem jednego z konarów dąb zaczął się niepokojąco przechylać. Systematyczna pielęgnacja i konserwacja jest niezbędna.

Ciekawostki:

Z nazywanym „Królem polskich drzew” dębem wiąże się wiele legend i opowiastek. Mówi się, że pod koroną Bartka odpoczywał swojego czasu król Jan III Sobieski, a w dziuplach drzewa chował butelkę wina.

Do cech charakterystycznych dębu należą dwie żeliwne figury Chrystusa ukrzyżowanego znajdujące się na pniu Bartka.

Zielony szlak turystyczny z Bliżyna do Zagnańska przebiegający obok Bartka zachęca nas między innymi do wędrówki po obszarze przyrody ożywionej oraz podziwiania przepięknych barw flory .

Dąb Chrobry

Na obszarze rezerwatu Buczyna Szprotawska w Borach Dolnośląskich (województwo lubuskie) niedaleko miejscowości Piotrowice znajduje się Dąb Chrobry, który jest trzeci w skali europejskiej pod względem swoich wymiarów. Jednocześnie stanowi on pomnik przyrody. Status ten uzyskał 24 marca 1967.

Co warto wiedzieć ?

„Chrobry” należy do gatunku dębów szypułkowych z żołędziami na długich szypułkach, który jest dość znany na polskich nizinach.

Wiek: ok. 750 lat.

Wymiary:

  • wysokość – 29 m
  • obwód: 992 cm
  • pierśnica: 315 cm
  • rozpiętość korony: ok. 16 metrów

 Z całą pewnością zaimponuje nam wygląd drzewa, przede wszystkim jego równomierna forma pnia oraz dość masywnie rozwinięta korona. Główną cechą są również jego grube konary, bujność liściasta oraz fakt pień i kilka konarów są wewnątrz puste.   

Zapewne interesujące jest skąd pochodzi nazwa tego pięknego dębu. Otóż legenda głosi, że pod tym drzewem spotkał się cesarz Otton III z Bolesławem Chrobrym. Ale jak to legenda nie zawsze musi być prawdziwa. Dąb w owym czasie nawet jeszcze nie kiełkował.

Dojazd: drogą w stronę Głogowa udajemy się do miejscowości Piotrowice, skąd poprowadzi nas wyznaczony szlak.

Dąb Bażyńskiego

W miejscowości Kadyny nad Zalewem Wiślanym rośnie piękny okazały dąb szypułkowy, którego wiek szacuje się na około 700 lat. Zaliczany jest do jednego z najstarszych drzew w Polsce. Dąb nosi imię Jana Bażyńskiego, który niegdyś był właścicielem Kadyn na przełomie XIV i XV wieku oraz współzałożycielem Związku Pruskiego.

Wymiary:

  • Wysokość: 25 metrów
  • Obwód: 9,9 metrów