Hel: Półwysep Helski – najciekawsze miejsca. Co warto zobaczyć?

Dla jednych koniec Polski, dla drugich początek, ale bez wątpienia jest to oaza spokoju i ciszy, dla innych mekka windsurfingowców albo po prostu idealne miejsce na rodzinny urlop. Wakacje na Helu to propozycja wyjątkowa, gdyż dostarczają wielu wrażeń, możliwości i atrakcji. Poznajmy je bliżej.

Półwysep Helski

Wąska mierzeja liczy 34 km i jest unikatowa w polskim krajobrazie. Półwysep Helski należy do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego od 1978 roku. Można tu dojechać samochodem, ale także kolejową, a z pobliskich miejscowości rowerem. Turyści chętnie wybierają się tu przez cały rok, nie tylko w sezonie letnim – to nie tylko oaza spokoju, ale także dobra baza wypadowa po okolicy.

Plaże na Helu

Półwysep Helski cieszy się dużą popularnością wśród osób decydujących się spędzić urlop nad polskim morzem. Oryginalny kształt wybrzeża i malownicze plaże to wizytówki Helu. Plaże są piaszczyste, rozległe i nie są tak zatłoczone jak w wielu popularnych wśród turystów nadmorskich kurortach – jak m.in. Łeba, Ustka, Kołobrzeg czy Międzyzdroje. W samym Helu półwysep jest otoczony przez Bałtyk niemal ze wszystkich stron.

Trasy rowerowe na Helu

Wybrzeże zachęca do długich spacerów, ale nie tylko – można też wybrać się na wycieczkę rowerową, gdyż ścieżek tu nie brakuje! Na Helu warto przemieszczać się właśnie w ten sposób, gdyż trasa rowerowa biegnie przez cały Półwysep Helski – łącznie jest to około 45 km. Można wystartować w Pucku, przez Władysławowo, Chałupy, Kuźnicę, Jastarnię, Juratę, aż w końcu dojedziemy na koniec wybrzeża, czyli do miejscowości Hel.

Hel – atrakcje miasteczka

Kaszubskie miasteczko portowe stare to lubiana wakacyjna miejscówka dla rodzin czy seniorów oraz innych poszukujących spokoju osób. Znajduje się na końcu Półwyspu Helskiego. W Helu znajduje się m.in. Muzeum Rybołówstwa, Muzeum Obrony Wybrzeża i latarnia morska. Dużą atrakcją dla najmłodszych jest fokarium, czyli Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Cieszy się dużą popularnością wśród turystów, ale jest to przede wszystkim placówka badawczo-naukowa.

Wzdłuż morza działa wiele restauracji serwujących znakomite dania rybne – ulica Wiejska jest sercem Helu. Uchodzi za jedną z najpiękniejszych uliczek nad polskim Bałtykiem. Zachowały się tu ryglowe i ceglane domki rybackie, dziś działa wiele restauracji, kawiarni i sklepów z pamiątkami. Poza tym z Helu można popłynąć do Trójmiasta!

Półwysep Helski – najciekawsze miejsca

Jurata

Kurort wakacyjny, przedwojenny, dawniej dla elit. Jurata leży na środku Półwyspu, między Jastarnią a miastem Hel. Dzieci można zabrać też do parku linowego. Dawniej była częścią Jastarni.

Jastarnia

Jeden z najpopularniejszych kurortów na Helu. Wiele osób wybiera się tu ze względu na plaże, infrastrukturę, zobaczyć bunkry, a w sezonie można też obejrzeć loty widokowe samolotem lub helikopterem. To miasto z sześcioma letnimi kąpieliskami morskimi, portem morskim i pięcioma przystaniami morskimi. Nie brakuje tu również szkółek windsurfingowych. Aż 1/3 miejscowości to lasy.

Zatoka Pucka – windsurfing

W tej okolicy plaże są węższe, natomiast zaletą Pucka i okolicy są szkoły i wypożyczalnie sprzętu windsurfingowego oraz porty jachtowe i campingi. Windsurfing, kitesurfing i wakeboarding to coraz popularniejsze dyscypliny sportowe w Polsce.

Zdjęcie autorstwa Karolina Grabowska z Pexels