Potrawy regionalne Lubelszczyzny

Lubelskie potrawy regionalne bazują głównie na prostych i tanich składnikach, gdyż był to ubogi region. Mimo to są wyjątkowo smaczne i bardzo sycące – Lubelszczyzna słynie między innymi z cebularzy, gulaszu, pierogów z kaszą gryczaną i serem oraz pierogów biłgorajskich. Oto najsłynniejsze potrawy lubelskie – zobacz, jakie przysmaki czekają na stołach Polski Wschodniej.

Wielokulturowy charakter kuchni lubelskiej

Lubelska kuchnia zaczęła kształtować się dopiero w XV wieku, kiedy na jarmarki lubelskie zjeżdżali się kupcy z całego świata. Miasto miało charakter wielokulturowy, można w nim znaleźć wpływy kuchni chłopskiej, żydowskiej czy szlacheckiej. Dzisiaj koniecznie skuś się na różne lokalne przysmaki – jak cebularz lubelski czy forszmak, czyli gulasz na bazie mięsa oraz kiszonych ogórków, ziemniaków i pomidorów.

Typowe lubelskie potrawy

Potrawy regionalne Lubelszczyzny to mnogość przepisów na dania wytrawne, jak też desery. Do najsłynniejszych przekąsek należy wspomniany już cebularz, ale też gryczaki, pieróg biłgorajski i schabowy po lubelsku. Poznaj najsłynniejsze dania tego regionu.

Cebularz lubelski. Jest to najsłynniejsze danie na Lubelszczyźnie. Jego tradycja wywodzi się z miejskiej legendy – król Kazimierz Wielki spróbował placka z cebulą z rąk Esterki, swojej żydowskiej ukochanej. Czy to prawda, nie wiadomo, ale na pewno to żydowscy mieszkańcy Lublina zaczęli piec cebularze. Przepis na ten słynne placek był przekazywany z pokolenia na pokolenie.

Cebularze wypiekane obecnie tworzy się na bazie receptur z XIX wieku. Co więcej, od 2007 roku znajduje się on na liście produktów tradycyjnych, a od 2014 roku na liście chronionych produktów regionalnych. Działa nawet Regionalne Muzeum Cebularza, w którym można poznać przepis i składniki cebularza, a także skosztować wypieku na miejscu.

Piróg biłgorajski – krupniak. Jest to przysmak na bazie ciasta drożdżowego, z nadzieniem z białego sera, kaszy gryczanej, ziemniaków, śmietany, jajek oraz przypraw. Czasami jest podawany z dodatkiem boczku albo skwarek. To popularna przystawka na zimno, a dawniej przekąska do zabrania ze sobą w pole, gdyż w trakcie intensywnych prac polowych i żniw bardzo sycił.

Pierogi gryczaki. Gryczaki są napełnione nadzieniem z kaszy gryczanej i sera, serwowane jednak na słodko i ze śmietaną. Można je też podsmażyć na oleju lub maśle. Czasami są polewane sosem przygotowanym na bazie skwarek wymieszanych z tłustą, słodką śmietanką.

Forszmak. Warto wybrać się do restauracji także na forszmak, czyli gęsty gulasz na bazie różnych mięs z dodatkiem kiszonych ogórków, papryki, pomidorów i cebuli. Brzmi dziwnie, ale za to dobrze smakuje!

Inne dania. Popularny na Lubelszczyźnie jest też fajerczak, placek na bazie mąki pszennej i zsiadłego mleka, kotlet schabowy po lubelsku, czyli obtaczany na bogaty w jajku i smażony na głębokim tłuszczu (smalcu). Schabowego po lubelsku serwuje się z ziemniakami i mizerią albo zasmażaną kapustą. Przez obtoczenie go w roztrzepanych jajkach mocno przypomina na pierwszy rzut oka omlet! Lubelszczyzna to również dania na bazie ryb słodkowodnych, m.in. karpia. Na stołach nie brakuje też dziczyzny, np. pieczonego dzika. Charakterystyczne dla tego regionu są też dania z kasz – m.in. babeczki z kaszą, zapiekanki i desery gryczane czy jaglaki.

Dania na słodko i desery. Przede wszystkim warto zjeść pierogi nadziewane sezonowymi owocami, serwowane ze śmietaną i cukrem. Ważne miejsce w kuchni tego regionu zajmują także ciasta jabłkowe – szarlotki na bazie kwaśnej antonówki lub papierówki, a także szarlotka razowa. Przetwórstwo jabłek ma tutaj ma wieloletnią tradycję. Popularne są też wysokiej jakości produkty regionalne – jak miody rzepakowe, lipowe, gryczane i malinowe, plantacje malin, porzeczek i truskawek to również wizytówki tego regionu. Na ich bazie powstają przetwory oraz sezonowe ciasta.

fot. Daria-Yakovleva / Pixabay