Pszczyna – perełka Górnego Śląska

Pszczyna to urocze i zielone miasto położone w województwie śląskim, wśród lasów dawnej Puszczy Śląskiej, nad rzeką Pszczynką, niedaleko Jeziora Goczałkowickiego. Niewielkie miasto kryje wiele zabytków.

Pszczyna słynie ze wspaniałej architektury, jej symbolem jest zamek, który stanowi jedną z najwspanialszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Została okrzyknięta Perłą Górnego Śląska. To miasto pełne zieleni, dla fanów przyrody, uznawane za zielone płuca Śląska. To ciekawy region turystyczny i rekreacyjny, przyciąga turystów z odległych regionów Polski, którzy chętnie spędzają tu weekendy.

Atrakcje w Pszczynie

Pszczyna jest bardzo chętnie odwiedzana i lubiana przez turystów. To śliczne miasto, pełne zakątków, ale też miejsc zacisznych. Poniżej prezentujemy wybrane atrakcje Pszczyny i okolicy. 

Zamek w Pszczynie.

Największą sławę przyniósł Pszczynie okazały dawny zamek książęcy. Zamieszczono go na liście Pomników Historii. Kompleks ten stanowi jedną z najwspanialszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. W XV wieku stanął tu murowany zamek obronny, ale swój blask zyskał dopiero w XIX stuleciu, w czasach rodziny Hochbergów. 

Zamek jest otoczony malowniczym parkiem. Co ciekawe, zachował się w nim wystrój z przełomu XIX i XX wieku. Wejdź także do Muzeum Zamkowego, które ma siedzibę wewnątrz pałacu. Duże wrażenie robi też Sala Lustrzana i Zbrojownia. 

Park w Pszczynie.

Zabytkowy i malowniczy park to duży teren za zamkiem. W zasadzie obejmuje aż trzy parki – Park Zamkowy, Park Dworcowy i Dziką Promenadę, czyli Park Zwierzyniec. To wyjątkowo romantyczne miejsce. Mieści się tu również Herbaciarnia, warto wstąpić do niej na coś słodkiego. W obrębie parku jest wiele atrakcji, m.in. Skansen i Pokazowa Zagroda Żubrów, Stajnie Książęce. 

Zagroda Żubrów w Pszczynie.

Pszczyna kojarzy się z królem puszczy, bo żubry zamieszkują Puszczę Pszczyńską od ponad 150 lat. Dawniej to książę Jan Henryk XI sprowadził je z Puszczy Białowieskiej i zorganizował im ogromny zwierzyniec. Majestatyczne żubry szybko opanowały lasy i żyją w nich do dzisiaj – stado liczy około 40 żubrów. To dzięki nim udało się przywrócić słynne białowieskie żubry, gdy wyginęły one po I wojnie światowej. Wybierz się zatem do Pokazowej Zagrody Żubrów, by podziwiać króla puszczy, ale także sarny, jelenie, daniele, pawie i ptactwo. 

Stajnie Książęce w Pszczynie.

Można je zwiedzać w ramach specjalnego biletu do Muzeum Zamkowego. Skansen, czyli Zagroda Wsi Pszczyńskiej. Ta atrakcja mieści się na terenie Parku Dworcowego będącego częścią Parku Zamkowego. Można w nim oglądać drewniane zabudowy, dowiedzieć się, jak dawniej żyli ludzie. Zagroda Wsi Pszczyńskiej ma wysoką wartość historyczną i kulturalną i jest elementem kulturowego Szlaku Architektury Drewnianej. Całość mieści się wśród leśnej roślinności. Są tu również cenne zabytki architektury drewnianej i kultury ludowej ziemi pszczyńskiej – jak spichlerz dworski z XVIII wieku czy chałupę z Grzawy, stroje ludowe oraz rozmaite sprzęty i narzędzia.

K, f: Jarko7 / pixabay