Spacer po Suwalskim Parku Krajobrazowym

Jaką trasę wybrać na spacer po terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego? A może warto wybrać się na wycieczkę rowerową po tym malowniczym obszarze? Omawiamy przykładową trasę, a także podajemy najważniejsze szalki piesze i trasy dla miłośników rowerów.

Spacer po terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego

„Ostoja Jeleniewo”. Jadąc do Suwalskiego Parku Krajobrazowego, warto zatrzymać się w Jeleniewie, by zobaczyć lokalny kościół – to perełka architektury drewnianej. Z kolei na strychu mieszka chroniony gatunek nietoperza – kolonia lęgowa nocka łydkowłosego. Utworzono tu specjalnie obszar „Ostoja Jeleniewo” należący do Europejskiej Sieci Natura 2000.

Szurpiły. Dobry punkt początkowy – jest tu m.in. Izba Jaćwieska z eksponatami z wykopalisk archeologicznych, ale też multimedialnym wyposażeniem. To na szurpilskiej Górze Zamkowej był najważniejszy gród wojowniczego plemienia.

Góra Zamkowa. Wyprawa na górę obfituje w malownicze widoki. Krajobraz prawie bez ludzkiej ingerencji robi wrażenie! Była tu dawniej m.in. warownia Jaćwingów. O historii Jaćwingów można przeczytać więcej po drodze, gdyż są tablice informacyjne.

Malesowizna – Turtul. Siedziba Suwalskiego Parku Krajobrazowego i Punkt Informacji Turystycznej – można tu otrzymać m.in. mapy i przewodniki, działa też wypożyczalnie sprzętu turystycznego, dostępne są miejsca noclegowe. Dodatkowo przy siedzibie parku jest „Zielona Szkoła w Turtulu”. Oferuje turystom ścieżki i zajęcia edukacyjne o tematyce przyrodniczej, historycznej i kulturalnej regionu.

Rezerwat Bachanowo. Aż 10 tysięcy głazów na powierzchni hektara – taki widok robi wrażenie! Głazy są ze Skandynawii, a przeniósł je na nasz teren lodowiec.

Stara Hańcza. Ruiny dworu oraz piękny park z przełomu XVIII i XIX wieku. Można stąd przejść do kolejnej atrakcji, czyli jeziora Hańcza – można się w nim kąpać, ale warto pamiętać, że jest to najgłębsze jezioro w Polsce!

Góra Cisowa. Znana też jako Suwalska Fudżijama. Jej zdobycie zostanie nagrodzone pięknym widokiem na zagłębienie rzeki Szeszupy.

Udziejek Dolny. Miłośnikom widoków polecamy również to miejsce, ale jest to również dobry punkt na piknik. W Gościńcu Drumlin można coś zjeść i wypić, wypożyczyć kajaki i spłynąć Szeszupą.

Ścieżki piesze SPK

Suwalski Park Krajobrazowy oferuje wiele szlaków pieszych, ścieżek poznawczych i tras rowerowych.

Wybrane poznawcze ścieżki piesze to między innymi:

– „Na Górę Zamkową” (długość: 6 km);

– „Drzewa i krzewy parku podworskiego w Starej Hańczy” (długość: 1,5 km);

– „Wokół jeziora Jaczno” (długość: 7 km);

– „Doliną Czarnej Hańczy” (długość: 3,5 km);

 – „Porosty” (długość: 1,2 km);

Trasy rowerowe

– „Wokół jeziora Hańcza”,

– „Na Górę Zamkową”,

– „Doliną Czarnej Hańczy z Suwałk do Suwalskiego Parku Krajobrazowego”.

fot. _Alicja_ / Pixabay