Świątynia Wang

Świątynia Wang zlokalizowana w Karpaczu jest kościołem, który przede wszystkim służy miejscowej Parafii Ewangelicko – Augsburskiej do odprawiania nabożeństw, udzielania ślubów i chrztów oraz praktykowania życia religijnego w każdej innej formie. Kościół ten jest unikalnym zabytkiem w skali światowej.

Świątynia otoczona jest krużgankiem, który służył wiernym jako izolacja przed zimnem, był miejscem pokuty. Tam też – dawniej – zostawiano broń i sieci.

Wnętrze świątyni ozdobione jest oryginalnymi zdobieniami i rzeźbami.

Dziełami prawdziwej sztuki są rzeźbione w stylu bizantyjskim, górne części kolumn, tzw. kapitele, zdobione postaciami zwierząt, roślinami i maszkaronami (XII w.).

Po obu stronach ołtarza wzniesionego stoją na postumentach dwa kandelabry. Przedstawiają one łabędzia, jako symbol wierności i serce – symbol miłości. Świece na tych norweskich świecznikach są zapalane tylko podczas ślubów. Świątynia Wang znana jest szeroko jako kościół szczęśliwych małżeństw.

W górnych narożnikach XII wiecznych portali umieszczono uskrzydlone smoki, rozrywające poziomo położoną ósemkę. Scena ta może symbolizować odwieczną i nieskończoną walkę dobra ze złem.

Na półkolumienkach, będących ozdobną ramą drzwi, wyrzeźbiono twarze Wikingów – wojowników o wysuniętych rozdwojonych językach, symbolizujących przekazywanie wiedzy i mądrości następnym pokoleniom.

Konstrukcja kościoła wykonana jest bez użycia gwoździ. Wszystkie połączenia zrealizowano przy pomocy drewnianych złączy ciesielskich. Bryła obiektu podczas prac konserwatorskich, zgodnie z XIX-wiecznymi trendami konserwatorskimi, uległa znacznej rozbudowie. Wysoka dzwonnica, zbudowana ze śląskiego granitu, chroni drewnianą świątynię przed ostrymi podmuchami wiatru, wiejącego od strony Śnieżki.

Świątynia Wang – historia

Kościół Górski Naszego Zbawiciela znany powszechnie jako Kościół Wang lub Świątynia Wang – ewangelicki kościół parafialny w Karpaczu w Karkonoszach, przeniesiony w 1842 z miejscowości Vang, leżącej nad jeziorem o tej samej nazwie w Norwegii.

Kościół został zbudowany z sosnowych bali w miejscowości Vang w południowej Norwegii. Pochodzi z przełomu XII i XIII w. Uważany jest za najstarszy drewniany kościół w Polsce.

W XIX w. świątynia stała się już za mała na potrzeby miejscowej ludności. Kościół był także bardzo zniszczony, ale nadawał się do sprzedaży w celu rozbiórki i odbudowania w innym miejscu. Wtedy norweski malarz Jan Krystian Dahl przebywający w Dreźnie skłonił pruskiego króla Fryderyka Wilhelma IV do jej zakupu dla berlińskiego muzeum.

W 1841 rozebraną świątynię przewieziono najpierw do Szczecina, a potem do Berlina, jednak zaprzyjaźniona z królem hrabina Fryderyka von Reden z Bukowca przekonała go, żeby przewieźć ją na Śląsk. Najpierw Odrą przewieziono ją do Malczyc, potem do Karpacza Górnego (wówczas niem. Brückenberg – Mostowa Góra).

28 lipca 1844 świątynia Wang stała się kościołem miejscowej parafii ewangelickiej i jest nim nadal. Stanowi atrakcję turystyczną Karpacza. Jak podaje anglojęzyczna Wikipedia, odwiedza ją ponad 200 tys. turystów.

Dni i godziny otwarcia

Kościół Wang można zwiedzać codziennie:

  • od godz. 9.00 do 18.00 – (15.04 – 31.10)
  • od godz. 9.00 do 17.00 – (1.11 – 14.04)

W niedziele i święta o godz. 10.00 odprawia się nabożeństwa. Po rozpoczęciu nabożeństwa spóźnieni gości nie są wpuszczani do Kościoła. Zwiedzanie kościoła jest wtedy możliwe po godz. 11.30.

Nie przyjmuje się rezerwacji zwiedzania kościoła na określoną godzinę.

Odwiedzający mogą odprawić w kościele nabożeństwo lub mszę św. oraz spotkać się na modlitwie tylko poza godzinami zwiedzania kościoła Wang.

W soboty należy się liczyć z częściowym wyłączeniem kościoła dla zwiedzających w związku ze ślubami.

Cennik

  • Dzieci (od 6 lat) 4,00 zł
  • Uczniowie, studenci studiów dziennych do 26 lat 4,00 zł
  • Renciści PL, Emeryci PL 4,00 zł
  • Żołnierze zasadniczej służby wojskowej 4,00 zł
  • Dorośli 6,00 zł
  • Foto, kamera 5,00 zł
  • Wstęp tylko na plac kościelny dorośli i dzieci 1,00 zł
  • Opiekunowie wycieczek szkolnych: 1 na 10 osób gratis

Opłatę za zwiedzanie kościoła Wang można uiścić tylko gotówką w kasie.