Zbigniew Herbert – jeden z najwybitniejszych polskich poetów

Zbigniew Herbert to jeden z najważniejszych i najwybitniejszych poetów polskich XX wieku, a także eseista, dramatopisarz, autor sztuk scenicznych i słuchowisk, tłumacz poezji francuskiej.

Herberta określa się mianem „kronikarza XX wieku” – autor słynie przede wszystkim z trafnych spostrzeżeń, jako baczny obserwator, a także ze zbiorów poezji „Pan Cogito”, „Struna światła”, „Hermes, pies i gwiazda”, „Studium przedmiotu”, „Raport z oblężonego miasta i inne wiersze”, szkiców „Barbarzyńca w ogrodzie”.

Jego twórczość nasycona była odwołaniami do mitologii, wzorców klasycznych, historii starożytnej. Największą sławę przyniosła mu jednak postać pana Cogito (Kartezjusz „Cogito ergo sum” – „Myślę, więc jestem”), obserwatora współczesności, bohatera cyklu wierszy.

Zbigniew Herbert to – obok Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej – najbardziej znany polski poeta na świecie, nie tylko w Polsce. Najważniejsze nagrody, jakie zdobył, to m.in. nagroda im. Nikolausa Lenaua (1965), nagroda im. Herdera (1973) i nagroda im. Petrarki (1978). Laureat ponad dwudziestu nagród literackich był też jednym z najpoważniejszych pretendentów do Literackiej Nagrody Nobla, ale jednak jej nie otrzymał. Jego wiersze przetłumaczono na język angielski, włoski, czeski, holenderski, szwedzki i węgierski. Poeta zmarł w 1998 roku.

Kwk / Fot. andreas160578