Zielone wzgórza nad Soliną – uroki Bieszczad

Znajdujące się w rejonie Podkarpacia pasmo górskie stanowi doskonałą alternatywę dla nierzadko przepełnionych turystami Tatr. Bieszczady to nadal teren w dużym stopni nieskomercjalizowany, gdzie wspinając się na zbocza można liczyć na niczym nie przerywaną ciszę i spokój w samym centrum malowniczych gór.

Najwyższe szczyty

Tarnica to najwyższe wzniesienie na terenie Bieszczad. Szczyt góry znajdujący się na poziomie blisko tysiąca trzystu pięćdziesięciu metrów nad poziomem morza wyróżnia się na tle krajobrazu ostrym grzbietem z dwoma stromymi wierzchołkami.

Każdy, komu uda się pokonać to wysokie wzniesieniu podziwiać będzie mógł rozległą panoramę niezaludnionych terenów górskich, w których krajobrazie przeważają gęste lasy liściaste wypełnione dziką, dziewiczą przyrodą. Na szczycie góry umieszczony został krzyż upamiętniający wizytę młodego Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II w 1954 roku.

Drugi co do wielkości, niższy o trzynaście metrów od Tarnicy szczyt Bieszczad to Halicz. Z jego wierzchołka rozciąga się panorama na cały łańcuch górski oraz malowniczą dolinę Sanu. Na szczycie znajduje się krzyż oraz betonowy trójnóg. Przy sprzyjającej pogodzie z Halicza zobaczyć można nawet światła Lwowa.

Trzecim co do wielkości wzniesieniem na terenie Bieszczad jest Wielka Rawka znajdująca się tysiąc trzysta cztery metry nad poziomem morza. Wraz z Tarnicą i Połoninami tworzy ona wyjątkowo atrakcyjny pod względem przyrodniczym Bieszczadzki Park Narodowy. W puszczy porastającej wzniesienie Wielkiej Rawki żyją dzikie zwierzęta, takie jak niedźwiedzie, żbiki, rysie oraz wilki. Teren ten jest jednak niebezpieczny w zimie – to jedyne miejsce w Bieszczadach, gdzie zdarzają się lawiny.

Jeszcze jednym popularnym wśród turystów szczytem podkarpackich gór jest Krzemieniec. Choć niższy od pozostałej trójki, jest chętnie odwiedzany przede wszystkim ze względu na granitowy obelisk znajdujący się na jego szczycie. Jest to symboliczny punkt wyznaczający granicę między Polską, Słowacją i Ukrainą. Tutaj zbiegają się również trzy parki narodowe: Bieszczadzki, Użański i „Połoniny”.

Ciekawe atrakcje w Bieszczadach

W górskim krajobrazie obrzeży Podkarpacia znajduje się wiele wyjątkowych miejsc, które warto zobaczyć. Interesującym widokiem są tak zwane „chyże”, zabytkowe chałupy budowane przez mieszkających tu w przeszłości Łemków. Są to podłużne domki z drewnianych bali. W Kolonii Olechowiec znajduje się nawet małe, prywatne muzeum kultury łemkowskiej.

Nad Zalewem Solińskim w słynnej Soliny znajduje się Spacerowa Promenada, z której podziwiać można malowniczą panoramę akwenu.

Znajdująca się tuż nad brzegiem Soliny miejscowość Berezka (nie mylić z opustoszałą wioską położoną na trasie z Sanoka do Przemyśla) zachwyci wszystkich miłośników architektury i kultury żydowskiej. Umiejscowiona jest tu bowiem cerkiew Przemienienia Pańskiego pochodząca oryginalnie z piętnastego wieku, jednak następnie (w XVIII wieku) zburzona i odbudowana już z kamienia. Dziś po świętym dla Żydów miejscu pozostały już niestety tylko ruiny. Innym ciekawym miejscem związanym z judaizmem jest położony na terenie Cisnej dawny cmentarz przycerkiewny.