Ten przepiękny Park, stanowiący część Bieszczad należących do Karpat Wschodnich nie jednego wpędzi w zachwyt widokiem przepięknych połonin, lasów, potoków i dolin. Ten widok krajobrazu jest głównym motywem dla odwiedzin przez turystów, którzy znajdą tutaj fascynującą florę i dźwięk zamieszkującej tutaj fauny.
Co warto wiedzieć ?
290 km² to całkowita powierzchnia Bieszczadzkiego Parku Narodowego co stanowi o tym, że jest on dzisiaj największym górskim parkiem narodowym. W roku 1973 został on powołany do życia na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z myślą ochrony tego nadzwyczaj malowniczego krajobrazu oraz przyrody. Całkowitą ochroną zostały objęte tereny połonin czyli długich pasm górskich łąk znajdujących się powyżej górnej granicy lasów. Bieszczadzki Park Narodowy może pochwalić się również znaczącym wyróżnieniem a mianowicie Dyplomem Europejskim Rady Europy za najcenniejsze zasoby przyrodnicze oraz właściwe zarządzanie nimi.
Części składowe Parku:
- Grupa szczytów Tarnicy i Halicza z Szerokim Wierchem, Bukowym Berdem, Krzemieniem, Rozsypańcem
- Połonina Cyrańska
- Grupa Wielkiej Rawki
- Pasmo Połoniny Wetlińskiej oraz Smereka
- Grupa Wielkiej Rawki z pasmem granicznym do Rabiej Skały
Bieszczadzka Flora:
- Ponad 700 różnych gatunków roślin naczyniowych
- Ponad 200 różnych gatunków mchów i ponad 500 gatunków porostów
- 1000 gatunków grzybów
- Do osobliwości bieszczadzkiej roślinności należą: tojad wschodniokarpacki i tauryjski, goździk kartuzek i skalny, pszeniec biały oraz lepnica karpacka
Bieszczadzka Fauna:
- Wilk
- Ryś
- Niedźwiedź brunatny
- Żbik
- Żubr
- Puchacz
- Orzeł przednik
- Orlik krzykliwy
Rozmaitość atrakcji w Bieszczadach:
- Dla wszystkich miłośników jazdy konnej teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego oferuje znakomite warunki w postaci licznych sieci tras konnych. Licencjonowani przewodnicy zabiorą nas w wędrówkę po przepięknych szlakach konnych. Baza noclegowa i gastronomiczna umożliwia nam nawet kilkudniowe wyprawy. Ujeżdżalnie kryte doskonale nadają się do uprawiania sportu w przypadku niepogody.
- Dla rodzin polecamy gorąco przejażdżki bryczkami czy porą zimową saniami sprawiające naszym pociechom z pewnością dużo radości.
- Dla miłośników wędrówek pieszych w Bieszczadzkim Parku Narodowym odnajdziemy szereg szlaków pieszych z punktami informacyjno-kasowymi, deszczochronami, gastronomią, punktami widokowymi itp.
- Turystyka edukacyjna czyli wędrówki połączone z poznawaniem natury. Baza noclegowa o średnim standardzie oraz kadra dydaktyczna i terenowa pozwalają na organizację tego typu przedsięwzięć przede wszystkim dla młodzieży szkolnej. Ośrodek Naukowo-Dydaktyczny BPN w Ustrzykach Dolnych oferuje sale wykładowe oraz stacje terenowe i muzeum
- Możliwość kampingu: największy ośrodek znajduje się w Górnej Wetlince
- Zwiedzanie górnej Doliny Sanu
- Bieszczadzka kolejka: trasa Majdan-Cisna-Przysłup
- Wypas owiec w Brzegach Górnych
- Wypas koni huculski w Wołosatem
- Świetne warunki narciarskie w sezonie zimowym, kiedy to bieszczadzkie tereny zapadają w zimowy sen i goszczą dużo mniejszą liczbę turystów.
Biebrzański Park Narodowy to nie tylko oaza spokoju i naturalnego piękna, ale także ważne miejsce na mapie polskiej przyrody. Jego unikalne torfowiska, malownicza rzeka Biebrza i bogata historia geologiczna sprawiają, że jest to obowiązkowy punkt dla każdego, kto pragnie doświadczyć niezrównanej urody polskiej natury. To miejsce, gdzie każdy miłośnik przyrody znajdzie coś dla siebie, a jego walory przyrodnicze z pewnością zachwycą każdego odwiedzającego. Dla tych, którzy chcą kontynuować swoją przygodę z odkrywaniem polskich parków narodowych, polecamy również artykuł o Bieszczadzkim Parku Narodowym na portalu przyrodapolska.pl. Zapraszamy do dalszego odkrywania i podziwiania bogactwa polskiej przyrody.