Międzyzdroje położone są nad Morzem Bałtyckim, na terenie wyspy Wolin. Miasto jest uznawane za letnią stolicę Pomorza Zachodniego. Już od XIX wieku Międzyzdroje nazywane są „perłą Bałtyku”. Malownicze położenie, pomiędzy szeroką plażą z wysokim brzegiem klifowym, a zalesionymi terenami Wolińskiego Parku Narodowego, to niezaprzeczalne walory, składające się na atrakcyjność tego nadmorskiego kurortu. Dodatkowo czyste wody Zatoki Pomorskiej, mikroklimat o właściwościach leczniczych, wspaniała przyroda, urokliwe krajobrazy, zdecydowanie przyciągają kilkaset tysięcy osób każdego roku.
Jadąc nad morze, myślimy głównie o plaży i wylegiwaniu się w ciepłym piasku. Bywalcy kurortów, uważają międzyzdrojską plażę za najlepszą w Polsce, a jakość tutejszego piasku rekompensuje wszystko.
W miejscowościach nadmorskich, zwykle przy promenadzie skupia się całe życie kulturalno-rozrywkowe miasta. Tak też jest w Międzyzdrojach – można tu wypić piwo, spotkać znaną gwiazdę czy zobaczyć występy rozmaitych zespołów muzycznych, aktorów, tancerzy.
Główną atrakcją przyrodniczą w tym rejonie jest Woliński Park Narodowy. Na jego terenie znajduje się rozbudowana sieć szlaków pieszych. Podczas takich wędrówek niewątpliwą atrakcją jest obserwacja wielu rzadkich już gatunków zwierząt.
Każdy, kto przyjeżdża do Międzyzdrojów musi wiedzieć o występującym tu unikatowym zjawisku, jakim jest jezioro Turkusowe. Powstało ono na skutek zalania wodami podskórnymi wyrobisk kredowych. Zalegający w nim, węglan wapnia sprawia, iż jezioro pięknie mieni się różnymi barwami zieleni, w zależności od padających promieni słonecznych i oświetlenia.
Historia
Popularne nadmorskie Międzyzdroje, na wyspie Wolin, to kurort ze 150-letnią tradycją. Zanim stało się miejscowością wypoczynkową, pełniło ważne funkcje handlowe. W połowie XIII wieku powstała tu karczma, która obsługiwała główny trakt handlowy wzdłuż wybrzeża morza. Jej ówczesna funkcjonalność nawet, jak na dzisiejsze czasy była zaskakująca – zaopatrywała podróżnych w żywność, służyła jako miejsce zebrań mieszkańców osady, była salą sądową, a także miejscem spotkań księcia z urzędnikami. Tutaj składano także daniny. Wtedy ludność trudniła się rolnictwem, hodowlą trzody, bydła, rybołówstwem i myślistwem.
Wojna trzydziestoletnia wyniszczyła całe Pomorze, ucierpiały też Międzyzdroje. Wyspa znalazła się pod panowaniem szwedzkim.
W XVIII wieku Anglicy odkryli i rozsławili właściwości lecznicze morskich kąpieli. Wówczas cała Europa zachwycała się spędzaniem urlopów nad morzem. To wtedy, do Międzyzdrojów zawitali pierwsi letnicy. Uboga wioska niebawem zmieniła się w bogaty i chętnie odwiedzany kurort. W 1835 roku urządzono pierwsze obiekty kąpieliskowe na plaży. Osobno dla pań i panów. Pod koniec XIX wieku organizowano tu kąpiele błotne, wybudowano hotele, pensjonaty oraz kasyno. Trzystumetrowe molo i port, podtrzymujący tradycję rybaków (w XIII wieku była to osada rybacka), do dziś są niezaprzeczalną atrakcją dla turystów.
W latach 60-tych XIX wieku, kupiec belgijski Lejeune zbudował najbardziej okazały wówczas budynek wczasowy (obecnie mieści się w nim Dom Kultury), a w jego otoczeniu urządził park zdrojowy z egzotycznymi drzewami. Uruchomienie tu zakładu przyrodoleczniczego nadało Międzyzdrojom rangę uzdrowiska morskiego.
Fot. I, Matio, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons