Białystok – serce Podlasia

Wielu Polaków kojarzy podlaskie miasto właściwie tylko z nieco już zapomnianą gwiazdą internetu – Krzysztofem Kononowiczem. Wbrew pozorom, Białystok to nie miejsce, w którym, parafrazując klasyka, do zwiedzania „niczego nie będzie”. Po ulicach nie chodzą też sami mężczyźni w tureckich swetrach.

Zabytki w Białymstoku

Zwiedzanie miasta najlepiej jest zacząć od centralnego punktu, czyli ratusza. Późnobarokowy budynek wybudowany w 1761 roku pierwotnie był miejscem, gdzie kupcy wystawiali swoje kramy. Dziś w ratuszu zlokalizowane jest Muzeum Podlaskie, a z wieży co godzinę wygrywany jest hejnał Białegostoku.

Ratusz umiejscowiony na Rynku Kościuszki, od którego odchodzi ulica Lipowa – jedna z najważniejszych w mieście. Na Lipowej rozmieszczone są liczne sklepy oraz zabytkowe kamienice.
Na jednym ze wzgórz w mieście wybudowana została w osiemnastym wieku zabytkowa cerkiew świętej Magdaleny. Początkowo był to kościół katolicki, obok którego zlokalizowany był cmentarz, jednak w 1864 roku budynek przekazano społeczności prawosławnej.

Najstarszą zabytkową budowlą Białegostoku jest Stary Kościół Farny, wybudowany w 1626 roku. W budynku znajdują się pięknie zdobione ołtarze, a w podziemiach zwiedzić można także krypty.

Ciekawe miejsca

Na terenie Białegostoku spotkać można wiele ciekawych i atrakcyjnych turystycznie miejsc. Zalicza się do nich między innymi Grota Solna. Wnętrze budynku w całości pokryte jest kryształkami soli, będąc dzięki temu doskonałym źródłem jodu doskonale przyswajalnego przez człowieka. Przebywanie w grocie pomóc może na wiele schorzeń, między innymi niedoczynność tarczycy, problemy z górnymi drogami oddechowymi, alergie skórne czy choroby skórne.

Niezwykłą atrakcją jest w Białymstoku także możliwość odbycia podróży… balonem. Loty odbywają się o wschodzie i zachodzie słońca i dają turystom możliwość nie tylko podziwiania malowniczych okolic miasta, ale i przeżycia niezwykłej, znanej w zasadzie tylko z książek wycieczki po niebie.

Jeszcze jednym niezwykłym pomysłem na spędzenie czasu w Białymstoku jest wizyta w Loży Masońskiej. Świątynia wolnomularzy pochodzi z początku dziewiętnastego wieku i reprezentuje architekturę klasycystyczną.

Region w pigułce

W Jurowcach koło Białegostoku znajduje się miejsce unikalne w skali kraju. Wioska Indiańska powstała w 2004 roku i od tej pory nieprzerwanie króluje jako ulubiona atrakcja dzieci i młodzieży. Odbywają się tu szkółki jeździeckie dla najmłodszych, zielone szkoły, biwaki, warsztaty rękodzielnicze, malowanie twarzy, nauka indiańskich tańców oraz różnorodne prezentacje, między innymi strzelania z łuku.

Ta sama miejscowość oferuje turystom jeszcze jedną niezwykłą atrakcję. Drugi, po Bałtowskim (województwo świętokrzyskie) Park Jurajski. Znajdują się tu naturalnej wielkości odtworzone dinozary, umiejscowione w plenerze i „wydające” z siebie charakterystyczne dźwięki. Jurapark jest wyjątkowym miejscem szczególnie dla dzieci, które uwielbiają dinozaury i chętnie zgłębiają ich historię.