Kozienice

Podstawowe informacje

Kozienice to urocze miasto położone w południowej części Mazowsza w dolinie środkowej Wisły i rzeki Radomki, na skraju Puszczy Kozienickiej. Będąc w Kozienicach warto zobaczyć kościół parafialny Świętego Krzyża z 1868 r., zabytkową fabrykę broni wybudowaną w XVIII w., zaś w niedzielne popołudnie przespacerować się alejkami parkowymi zaprojektowanymi w stylu angielskim przez Jana Kantego Fontany.

Położenie: 21°33′ E – 51°35′ NPowiat: Kozienicki
Kod: od 26-900 do 26-901Gmina: Kozienice
Tel. kierunkowy: 0 – 48Ludność: 18 797 osób
Województwo: MazowieckieObszar: 10 km2

Kalendarium

1326 – Władysław Łokietek przenosi wieś Kozienice na prawo niemieckie

1549 – Zygmunt August wydaje przywilej na założenie miasta Kozienice 

1557 – fundacja parafii kozienickiej

1615 – powstaje wspólny cech rzeźników, kuśnierzy i prasołów

1782 – pożar strawił większość zabudowań miasta

1922 – utworzono Państwową Stadninę Koni

1968 – budowa elektrowni kozienickiej

Kozienice dzisiaj

Kozienice to urocze miasto położone na południowej części Mazowsza w dolinie środkowej Wisły i rzeki Radomki. Jako miasto gminne jest siedzibą władz samorządowych i ośrodkiem kulturalnym dla pobliskich miejscowości.

Kozienice pojawiły się w znanych historykom źródłach dopiero w roku 1326, gdy Władysław Łokietek należącą do norbertanek wieś Kozienice przeniósł na prawo magdeburskie. Dzięki dogodnemu położeniu w pobliżu traktu prowadzącego z Krakowa do Wilna jak również bliskości wielkiego kompleksu leśnego obfitującego w zwierzynę miasto stało się miejscem pobytu polskich władców. Okres świetności miasta zakończył się w połowie XVII w. Wyniszczone przez najazdy wojsk w czasie potopu szwedzkiego oraz wojny północnej, liczne pożary i epidemie długo nie było w stanie wyjść z kryzysu.

Będąc w Kozienicach warto zobaczyć kościół parafialny z 1868 r., zabytkową fabrykę broni wybudowaną w XVIII w., Stadninę Koni założoną w 1922 r., zaś w niedzielne popołudnie przespacerować się alejkami parkowymi zaprojektowanymi w stylu angielskim przez Jana Kantego Fontany.

Kozienice leżą na skraju Puszczy Kozienickiej stanowiącej nie lada atrakcję dla miłośników przyrody, którzy wędrując wśród lasów i mokradeł mogą spotkać wiele chronionych gatunków zwierząt, m.in. orlika krzykliwego i bociana czarnego, żółwia błotnego bądź bobra europejskiego.