Szlak literacki – dla miłośników polskiej literatury

Tworzenie szlaków turystycznych powiązanych tematycznie z polskimi literatami to zjawisko stosunkowo nowe, stąd też póki co istnieje tylko jedna trasa. Obecnie można podróżować tylko Świętokrzyskim Szlakiem Literackim, choć w przygotowaniu jest również podobna trasa w Małopolsce.

Nie sposób jest w krótkim artykule zmieścić wszystkich miejsc składających się na ten niezwykły szlak, dlatego poniżej zamieszczone zostaną tylko opisy miejsc związanych z najsłynniejszymi polskimi prozaikami i poetami.

Henryk Sienkiewicz

Znany i ceniony polski pozytywista i dziennikarz, jego dzieła do dziś znajdują się w kanonie lektur szkolnych. Wszyscy, nawet jeśli nie czytali, słyszeli przynajmniej o jego powieściach: „W pustyni i w puszczy”, „Quo Vadis”, „Potopie”, czy Trylogii. W województwie świętokrzyskim znajduje się Muzeum jego imienia, które usytuowane zostało w dworku podarowanym Sienkiewiczowi w darze za jego twórczość przez społeczeństwo.

Posiadłość w Oblęgorku przyciąga turystów ze względu na możliwość spacerowania po pokojach, w których przebywał twórca. Organizowane są tam również wystawy czasowe powiązane tematycznie z Sienkiewiczem i jego dziełami.

Stefan Żeromski

Polski prozaik, publicysta i dramatopisarz, jego najsłynniejsze powieści do dziś są czytane i przywoływane, a akcja wielu z nich toczy się w Kielcach lub województwie świętokrzyskim. Do najbardziej znanych dzieł Żeromskiego należą „Ludzie bezdomni”, „Przedwiośnie” oraz „Syzyfowe prace”.

Na szlaku literackim znajdują się dwa ważne miejsca dla miłośników jego twórczości: Muzeum Lat Szkolnych w Kielcach oraz miejscowość Ciekoty. W zlokalizowanej na terenie stolicy regionu instytucji mieściło się dawniej gimnazjum, do którego uczęszczał Żeromski. Dziś turyści zobaczyć tam mogą szereg materiałów biograficznych i literackich dotyczących pisarza.

W Ciekotach znajdował się z kolei dworek, w którym mieszkał młody Żeromski, jednak nie przetrwał on do chwili obecnej. Dziś znajuje się tam teren zwany „żeromszczyzną” oraz wmurowany w 2009 roku kamień węgielny pod planowaną budowę centrum edukacyjnego „Szklany Dom – Dworek Stefana Żeromskiego” (ukończenie prac planowane jest na 2011 rok).

Witold Gombrowicz

Mistrz groteski i zabawy z formą i treścią swoich dzieł z kielecczyzną związany jest aktem urodzenia – to właśnie w województwie świętokrzyskim, w miejscowości Małoszyce, Gombrowicz przyszedł na świat. Czytelnikom znany jest z takich arcydzieł jak „Ferdydurke”, „Pornografia” czy „Trans-atlantyk”.

Na szlaku literackim znajdują dworek w Bodzechowie, gdzie pisarz mieszkał wraz z rodziną, należąca do jego rodziców fabryka „Witulin” (dziś niemal całkowicie zrujnowana) oraz Ostrowiec Świętokrzyski. To tam obchodzony jest doroczny „Piknik Gombrowiczowski”, podczas którego odbywa się szereg wyjątkowych atrakcji, przyciągających fanów tego specyficznego, obdarzonego ironiczno-groteskowym poczuciem humoru twórcy.

Kornel Makuszyński

Autor powieści, wierszy oraz bajek wsławił się książkami uwielbianymi przez dzieci i dorosłych. Najsłynniejsze utwory Makuszyńskiego to „Szatan z siódmej klasy”, „Panna z mokrą głową”, „Awantura o Basię” i seria opowieści o Koziołku Matołku.

To właśnie ten ostatni bohater literacki łączy autora z województwem świętokrzyskim. Jak wiadomo, życiowym celem Koziołka było dotarcie do Pacanowa, gdzie, jak wiadomo, „kozy kują”. Bajkowa miejscowość znajduje się właśnie na kielecczyźnie i, by upamiętnić Makuszyńskiego i jego sympatycznego bohatera powstaje tu Europejskie Centrum Bajki imienia Koziołka Matołka.