Unijny Certyfikat COVID – co to jest i jak go uzyskać?

Unijny Certyfikat COVID (UCC), tzw. paszport covidowy, ułatwia podróżowanie po krajach Unii Europejskiej. Wystarczy pobrać go w punkcie szczepień albo w aplikacji mObywatel lub Internetowym Koncie Pacjenta.

14 czerwca Komisja Europejska zakończyła proces legislacyjny powołujący do życia Unijny Certyfikat COVID (UCC), potocznie określany jako paszport covidowy. Jak można go otrzymać, jak długo jest ważny? Odpowiedzi poniżej.

Unijny Certyfikat COVID (paszport covidowy)

Unijny Certyfikat COVID (UCC) to zaświadczenie w formie elektronicznej lub papierowej z kodem QR i unikalnym identyfikatorem. W wielu przypadkach zwalnia z kwarantanny oraz wykonywania testów na obecność wirusa. W niektórych krajach certyfikat jest akceptowany już po pierwszej dawce szczepionki.

Nie zastępuje dokumentu podróży ani dowodu osobistego, ale często może okazać się niezbędny, by móc swobodnie podróżować. Certyfikaty przysługują osobom zaszczepionym, osobom z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa oraz ozdrowieńcom.

Jak uzyskać UCC?

UCC pozwala na bezpieczne i swobodne przekraczanie granic państw członkowskich Unii Europejskiej podczas pandemii COVID-19. Specjalny kod QR UCC pobiera się na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta – kody są dostępne od 1 czerwca 2021 roku. Dodatkowo paszporty covidowe można uzyskać w aplikacjach mobilnych – mojeIKP i mObywatel.

Unijny Certyfikat COVID znajdziesz na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, a także w aplikacjach mobilnych mojeIKP oraz mObywatel. Trzeba jedynie wejść na Twoje Internetowe Konto Pacjenta, wybrać „Certyfikaty”, rodzaj certyfikatu, następnie wybierz „Pobierz kod QR”.

W Polsce certyfikat ma dwie wersje – elektroniczną, dostępną z poziomu IKP, ale też tradycyjną, czyli w formie  dokumentu PDF. Można go wydrukować i przedstawiać w razie potrzeby, przekraczając granicę. Niezależnie od wersji UCC zawiera te same informacje, zapisane w kodzie QR. Certyfikat zawiera dodatkowo zdjęcie z dowodu osobistego, co przyspieszy weryfikację, np. podczas kontroli granicznej.

Certyfikat otrzymuje osoba zaszczepiona przeciw COVID-19. W przypadku szczepionki UCC jest ważny przez rok. Podczas kontroli na lotnisku UCC będzie skanowany za pomocą aplikacji. Będzie dostępna na platformach iOS oraz Android , pozwoli na odczyt danych z kodu, który będzie na certyfikacie.

Gdzie można wybrać się bez UCC?

Bez testu, świadectwa szczepień i kwarantanny można wybrać się m.in. do Chorwacji, Czech, Hiszpanii, Rumunii, Albanii czy na Cypr. Osobne przepisy obowiązują też w krajach poza Unią Europejską.

fot. Free-Photos / Pixabay