Północny wschód naszego kraju to teren niezwykle atrakcyjny pod względem przyrodniczym. Na terenie całego województwa zlokalizowane są ogromne ilości lasów, łąk i, przede wszystkim, rozległych i głębokich jezior, dzięki czemu jest to miejsce chętnie wybierane na wakacje przez miłośników aktywnego wypoczynku nas wodą oraz tych, którzy cenią sobie wylegiwanie się na słońcu w malowniczym otoczeniu.
Olsztyn – miasto muzeów i… jezior
Miasto, w którego granicach mieści się Uniwersytet Warmińsko-Mazurski to miejsce godne zobaczenia. Przepełnione zielenią i zabytkową architekturą, zjednuje sobie turystów nie tylko za atrakcyjną lokalizację i bezcłowe sklepy, ale również ze względu na wyjątkowo bogatą ofertę kawiarniano-restauracyjną oraz szereg interesujących miejsc do zwiedzania. Jednym z nich jest Muzeum Warmii i Mazur, w którego zbiorach znajdują się wszelkich rodzajów pamiątki ukazujące rozwój regionu na przestrzeni dziejów.
Ciekawą instytucją muzealną jest również Dom Gazety Olsztyńskiej. W budynku znajdują się eksponaty związane z historią ruchu polskiego na terenie Warmii i Mazur.
Miłośnikom fauny i flory do gustu przypadnie na pewno Muzeum Przyrody, w którym zebranych zostało blisko dziewiętnaście tysięcy eksponatów zoologicznych, botanicznych, geologicznych oraz kartograficznych.
Fascynującym doświadczeniem może być także wizyta w działającym od początku lat siedemdziesiątych Planetarium. W miejscu tym organizowane są seanse astronomiczne dla zwiedzających, możliwe jest również uczestnictwo w prezentacjach dydaktycznych.
Obok tych wszystkich typowych dla większych miast atrakcji, Olsztyn oferuje jeszcze jedną, o wiele mniej popularną. Znajdując się w samym sercu rozwiniętego miasta znaleźć się można… nad jeziorem. W granicach Olsztyna umiejscowionych jest kilka akwenów wodnych, co jest ewenementem na skalę kraju.
Przyroda Warmii i Mazur
Na obszarze województwa, obok jezior, lasów i pól znajdują się również bagna i torfowiska, co czyni warmińsko-mazurską przyrodę bardzo różnorodną. Występuje tu liczne ptactwo, co czyni ten region Polski rajem dla ornitologów. Wśród zwierząt spotkać można jelenie, łosie, kuny, zające, jaszczurki, żółwie błotne, a nawet żubry. Mazurską faunę i florę podziwiać można w jednym z czterech znajdujących się tu parków narodowych lub którymś spośród siedmiu parków krajobrazowych. Na terenie Warmii i Mazur znajduje się aż sto pomników przyrody.
Najsłynniejsze jeziora
Największe i najchętniej odwiedzane przez turystów jeziora na terenie Warmii i Mazur to przede wszystkim Śniardwy. Mające prawie sto trzynaście kilometrów kwadratowych długości i głębokie nawet na dwadzieścia trzy metry jest ono największym jeziorem w Polsce. Turyści chętnie odpoczywają również nad jeziorem Mamry, Niegocin czy Jagodne. Niezależnie jednak od tego, czy dany akwen jest jednym z największych, czy też zajmuje jedną z najdalszych pozycji w rankingu, wszystkie mazurskie wody nadają się doskonale do żeglugi, kajakarstwa czy po prostu pływania.