Czarujące Świętokrzyskie

Takim hasłem do odwiedzenia dawnego województwa kieleckiego zachęcają nas reklamy pojawiające się na wielu dużych portalach internetowych oraz spoty wyświetlane w telewizji. A o tym, dlaczego warto jest wybrać się właśnie w ten rejon Polski wszyscy mogą się przekonać poniżej.

Zlokalizowane na trasie z Krakowa do Warszawy województwo świętokrzyskie to region Polski, przez który niemal każdemu zdarzało się przejeżdżać, jednak o wiele mniejszy odsetek tych osób postanowił się po drodze zatrzymać, żeby przyjrzeć się, co do zaoferowania turystom mają okolice Kielc. A jest tu co oglądać.

Kielce i ich rezerwaty przyrody

Stolica regionu świętokrzyskiego to miejsce unikalne pod względem geologicznym. W otoczeniu najstarszych gór w Polsce zlokalizowane są aż cztery rezerwaty, zachwycające widokiem, przyrodą oraz ukształtowaniem terenu (są to wyrobiska powstałe w miejscu dawnych kamieniołomów).

Obok bogactwa przyrodniczego Kielce poszczycić się mogą najpiękniejszą ulicą w Polsce – noszący imię Henryka Sienkiewicza deptak stanowi centralną drogę miasta. W ostatnich latach ta długa, zamknięta dla ruchu samochodowego ulica przeszła solidny „lifting” – nowa kostka brukowa, eleganckie oświetlenie i remont okolicznych, zabytkowych kamienic nadał temu miejscu szyku i atrakcyjności.

Sienkiewicza jest ulubionym miejscem kielczan, gdy chcą posiedzieć w kawiarni – na całej długości znajduje się wiele klubów i pubów, które każdemu przypadną do gustu.  W sąsiedztwie ulicy znajduje się również Plac Artystów, gdzie w ciągu roku odbywa się wiele imprez kulturalnych oraz happeningów.

Kielce to również miasto bogate w różnorodne muzea i unikalne pomniki.

Bizony i dinozaury

Miłośnikom zwierząt oraz dzieciom na pewno do gustu przypadnie jedna z prezentowanych poniżej atrakcji. Mieszczące się na obrzeżach Kielc egzotarium „Dolina Gadów” jest miejscem, gdzie znajduje się najwięcej w skali Polski gatunków tych zwierząt.

Kameleony, warany, węże, kajmany czy legwan zielony – wszystkie te niezwykłe stworzenia przebywają w specjalnie przystosowanych terrariach, gdzie można obserwować, jak wyglądają i jak żyją. Śmiałkowie mają również możliwość zrobienia sobie zdjęcia z wężami boa lub jedną z bardziej oswojonych jaszczurek.

Gady, choć trochę inne stanowią atrakację również innego miejsca – Juraparku w Bałtowie koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Tam zwiedzający zobaczyć mogą naturalnej wielkości, zrekonstruowane dinozaury rozlokowane na świeżym powietrzu, a więc w ich naturalnym środowisku.

Jeszcze inne zwierzęta spotkać można w Kurozwękach. Obok odnowionego i otwartego dla zwiedzających pałacu znajduje się jedyna w Polsce „zagroda” bizonów. Te pochodzące oryginalnie z Ameryki olbrzymie zwierzęta przypominają nasze żubry.

Na terenie Kurozwęk znajduje się zawsze około osiemdziesięciu sztuk bizonów, które podziwiać można albo podczas pieszego spaceru, albo biorąc udział w „safari”. Prawdziwą gratką dla zwiedzających jest możliwość spróbowania, jak taki bizon… smakuje. Jest to wyjątkowo zdrowy i pozbawiony tłuszczu gatunek mięsa, serwowany tylko w pobliskiej „Popielówce”.

Niezwykłe miejsca

Będąc w województwie świętokrzyskim koniecznie trzeba się wybrać na Święty Krzyż. Na tej górze znajduje się zabytkowy klasztor, ale również „gołoborza” – zbocza pokryte głazami. Według legendy zostały one tam rzucone przez diabły, które chciały przepędzić wiedźmy organizujące sabaty na pobliskiej Łysej Górze.

W okolicach Kielc znajduje się też ceniona przez turystów Jaskinia Raj. Wyjątkowe podziemne groty odwiedzać można po wcześniejszym zarezerwowaniu miejsca. Nieopodal mieści się również druga jaskinia świętokrzyskiego – Piekło.

Sieć mniejszych grot skalnych znajduje się również na terenie jednego z kieleckich rezerwatów przyrody – Kadzielni. Jaskinie wytworzyły się na górze znajdującej się w centrum tego obszaru.