Piękno Torunia

Miasto pierników i Mikołaja Kopernika to wyjątkowo urokliwe i atrakcyjne turystycznie miejsce. Co roku odwiedzają je rzesze zwiedzających, także tych z innych krajów. Często usłyszeć tam można język niemiecki, francuski oraz angielski. Co powinniśmy zobaczyć, jeśli zapuścimy się w te rejony województwa kujawsko-pomorskiego?

Kultura w Toruniu

Spośród szeregu muzeów mieszczących się w granicach administracyjnych miasta najbardziej nietypowe i wyjątkowo interesujące jest Muzeum Żywego Piernika. Zlokalizowane w odtworzonym budynku szesnastowiecznej piekarni oferuje turystom interaktywną zabawę. To tutaj odbywa się wypiekanie korzennych przysmaków przy zachowaniu tradycyjnych metod oraz za pomocą dawnych narzędzi.

W procesie wyrabiania ciasta uczestniczyć mogą również przebywający w muzeum goście. Między listopadem a marcem zwiedzający mogą również uczestniczyć w warsztatach snycerskich, podczas których rzeźbi się specjalne formy używane do produkcji tradycyjnych pierników. Podobnie jak w przypadku pieczenia, również podczas tych pokazów wykonać będzie można własną foremkę.

Toruń to również miasto obfitujące w imprezy kulturalne. Od 1991 roku odbywa się tam Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt, podczas którego teatry z Polski i innych krajów prezentują swoje umiejętności zarówno w instytucjach kulturalnych, jak i w plenerze.

Interesującą propozycją jest także Toruń Film Festiwal TOFFI – impreza, podczas której debiutanci w dziedzinie reżyserii zaprezentować mogą swoje dzieła szerszej publiczności. Festiwal nabiera coraz większego znaczenia na świecie i jest odwiedzany także przez osoby liczące się w świecie polskiego filmu.

Toruńskie gwiazdy

Nie bez powodu, kiedy myślimy o Toruniu, stają nam przed oczami wizerunki astronomów, teleskopów i osób podziwiających gwiazdozbiory. Na ulicy Franciszkańskiej znajduje się tu Planetarium imienia Władysława Dziewulskiego. Odbywają się tam fascynujące seanse popularno-dydaktyczne, podczas których na zwieńczającej budynek kopule oglądać można cały układ słoneczny, fazy Księżyca, konfigurację planet na tle znaków zodiaku oraz różne zjawiska, jakie zachodzą w kosmosie.

Projekcje wyświetlane na specjalnym, zaokrąglonym ekranie dostarczają widzom niezapomnianych wrażeń, przede wszystkim dlatego, że odnosi się wrażenie, iż znajduje się w samym centrum prezentowanych obrazów. Wszystkie projekcje kończą się komentarzem lektora.

Znajdująca się pod Toruniem miejscowość Piwnice jest miejscem, gdzie wybudowane zostało obserwatorium astronomiczne. Jest to budynek znajdujący się w czołówce polskich obiektów tego typu. Umieszczony tutaj radioteleskop o średnicy trzydziestu dwóch metrów jest największym w Polsce i jednym z największych w Europie takich przyrządów.

W obserwatorium znajduje się również największy w naszym kraju teleskop optyczny. Przybyli na miejsce turyści mogą liczyć na fachową obsługę i opowieść o tym, jak wygląda praca współczesnego astronoma.