Czorsztyn

W południowej części województwa małopolskiego, na granicy Gorców, Pienin i Spisza leży niewielki, ale hojnie obdarzony przez naturę obszar Gminy Czorsztyn. Północna część gminy rozciąga się w paśmie Gorców z ich łagodnymi, lesistymi grzbietami i falistymi dolinami potoków. Południowo-wschodnia część to malownicze Pieniny, kojarzone z masywem Trzech Koron, Pienińskim Parkiem Narodowym, a przede wszystkim z Przełomem Dunajca. Ten ostatni stanowi istny cud natury, chętnie podziwiany przez tysięczne rzesze turystów z Polski i Europy.

Atrakcje

Niewątpliwie najpopularniejszym punktem na tym terenie jest zamek gotycki. Jednak z górskiej fortecy pozostały dziś jedynie malownicze, postrzępione ruiny, których najważniejszą część stanowi masywna czworoboczna wieża i przylegające do niej mury dawnych pomieszczeń mieszkalnych. Częściowo zrekonstruowane piwnice mieszczą ekspozycję muzealną.

Istotnym i bardzo atrakcyjnym elementem pienińskiego krajobrazu jest Zalew Czorsztyński. Powstał on przez spiętrzenie wód Dunajca zaporą ziemno-betonową o długości 404 m i wysokości 56 m. Wokół jeziora skupiają się miłośnicy wędkarstwa. Niewątpliwą atrakcją są tu rejsy po jeziorze, na które wypływają statki spacerowe. Magnesem przyciągającym turystów do Gminy Czorsztyn są także zagospodarowane stoki góry Wdżar: wyciągi krzesełkowe i orczykowe, trasy dla narciarzy i snowboardzistów, alpejska zjeżdżalnia. Hasiora – Grające organy.

Zbudowanie kładki rowerowo-pieszej w Sromowcach Niżnych, która połączyła polski i słowacki brzeg Dunajca, przyczyniło się do ożywienia ruchu turystycznego pomiędzy obydwoma krajami. Dzięki temu powstała atrakcyjna pętla turystyczna, łącząca drogę od Szczawnicy i Czerwonego Klasztoru ze szlakami turystycznymi na Sokolicę i Trzy Korony.

Wspaniałe walory krajoznawcze oraz dogodne położenie gminy sprawia, że może to być dobra baza wypadowa zarówno w Tatry, jak i na Słowację.

Czorsztyn – rys historyczny

założona w połowie XIV w., jest związana z gotyckim zamkiem Czorsztyńskim i wiodącym tędy historycznym traktem z Polski na Węgry. Do XIV wieku był to gród ziemno-wałowy. Natomiast w okresie panowania króla Kazimierza III Wielkiego, zamek ten został obwarowany murami i strzegł wtedy południowych granic Polski.

Wówczas stanowił siedzibę starostów czorsztyńskich. Tędy przejeżdżali kupcy z południowej Europy, a także orszaki królewskie. Był tutaj Władysław Jagiełło, a także jego syn Władysław Warneńczyk, bywali sławni rycerze (Zawisza Czarny) i senatorowie Rzeczpospolitej. Około 1795 roku w zamek uderzył piorun, a pożar strawił dachy. Od tego czasu budowla zaczęła podupadać. Potem nigdy już nie została odbudowana. W 1918 roku włodarzami zamku została rodzina Drohojewskich. W 1921 roku Stanisław Konstanty Drohojowski utworzył tu pierwszy prywatny rezerwat. W latach 1975-1998 został rozpoczęty i ostatecznie zrealizowany plan budowy zbiornika retencyjnego, znanego obecnie jako Jezioro Czorsztyńskie. Powstanie owego zbiornika zamknęło rozdział historii starego Czorsztyna, mieszczącego się u podnóża Zamku Czorsztyńskiego oraz rozpoczęło dzieje nowego Czorsztyna, powstałego z rozbudowy Czorsztyna Nadzamcze. Już na początku XIX wieku miasto pełniło funkcję ośrodka letniskowego i stało się dużym popularnym ośrodkiem wypoczynkowym . Do dziś stanowi bazę wypadową w Pieniny, Gorce, a także w Tatry i na Słowację. Ruiny Zamku, Jezioro Czorsztyńskie, wyciągi narciarskie i wspaniałe krajobrazy oraz gościnność mieszkańców przyciągają z roku na rok coraz więcej turystów.