Imprezowy Wrocław

Stolica Dolnego Śląska znana jest ze swojej specyficznej atmosfery i ludzi otwartych na wszelkie przejawy nocnego życia miasta. Nic więc dziwnego, że Wrocław uchodzić może za Polską stolicę imprez.

Podwodny Wrocław

Trzydniowy festiwal odbywa się w nadodrzańskim mieście od 2008 roku i przyciąga coraz więcej widzów, zarówno tych lokalnych, jak i przybywających z całej Polski oraz z krajów ościennych.

Jak twierdzą sami twórcy Podwodnego Wrocławia, jest to rodzaj „zobowiązania” wobec miasta niepokornego i zmieniającego się na naszych oczach. Samą imprezę określają jako formę pospolitego ruszenia, mającą zgromadzić artystów, którzy są rozproszeni i autonomiczni w ciągu roku, jednak w okresie festiwalu zbierają się razem, by zaprezentować swoje talenty na rzecz miasta.

Odbywający się w słynnym wrocławskim Browarze Mieszczańskim event stanowi z jednej strony zbiór różnorodnych koncertów, z drugiej zaś prezentację innych form wyrazu poprzez szeroko pojmowaną sztukę.

Jest tu więc miejsce na wystawy fotografii, seanse filmowe, wernisaże sztuk plastycznych, a nawet pokazy mody. W 2008 roku przez trzy dni podziwiać można było takie gwiazdy, jak Hurt, Job Karma oraz CO.IN. Rok później w Browarze pojawili się brytyjscy muzycy z grupy Fun’Da’Mental oraz Lech Janerka.

Dialog ze sztuką

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog-Wrocław to odbywająca się od 2001 roku cykliczna impreza powtarzana co dwa lata. Organizatorem wydarzenia jest Wrocławski Teatr Współczesny. Festiwal trwa zawsze około siedmiu dni i od początku istnienia zyskał sobie miano ważnego wydarzenia artystycznego w Polsce i w Europie.

Nazwa imprezy symbolizować ma pewien dialog pomiędzy kulturami, który ma miejsce we Wrocławiu. Na potwierdzenie tego zjawiska twórcy imprezy postanowili każdego dnia prezentować dwa przedstawienia, jedno rodzime, drugie zagraniczne. Każdy spektakl oddzielony jest od następnego dyskusjami poświęconymi zagadnieniom związanym z aktywizacją widowni teatralnej, różnicami między poszczególnymi kulturami oraz funkcjami, jakie we współczesnym teatrze spełnia historia i tradycja.

Warto zobaczyć

Spośród szeregu cyklicznych imprez odbywających się we Wrocławiu na uwagę zasługują również Bestia Bal Przebierańców – odbywająca się co roku w styczniu gala, w której udział biorą wszyscy mający pomysł na nietuzinkowy kostium. Brylują w tym przede wszystkim studenci wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Kolejnym ciekawym wydarzeniem jest przypadający na maj (a konkretnie na pierwszy dzień tego miesiąca) Thanks Jimi Festiwal obchodzony jest na Głównym Rynku miasta, gdzie zbierają się gitarzyści i zbiorowo odgrywają przeboje Jimi’ego Hendrixa, słynnego wirtuoza pięciostrunowego instrumentu.

Końcówka czerwca to z kolei czas, kiedy Wrocławianie świętują dni swojego miasta. Jest to okazja do kilkudniowej zabawy przy dźwiękach dobrej muzyki.

W listopadzie warto jest przeżyć wrocławskie Zaduszki Jazzowe, podczas których wykonawcy utytułowani oraz amatorzy, tak z Polski, jak i ze świata koncertują w pubach i klubach muzycznych.