Kętrzyn

Kętrzyn to miasto i gmina w województwie warmińsko-mazurskim. Miasto położone jest w jednym z najpiękniejszych zakątków Polski. Z dala od wielkomiejskiego zgiełku, jest doskonałym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Turyści spotykają tu niezwykle interesujące zabytki i ciekawe miejsca. Właściwie o każdej porze roku miasto może zaproponować bogatą ofertę turystyczną. Od atrakcji Kompleksu Rekreacyjno – Sportowego „Kętrzynianka”, po szereg ciekawych inicjatyw kulturalno – sportowych. Warto odwiedzić Kętrzyn, miasto Wojciecha Kętrzyńskiego i Arno Holza, miejsce gdzie urodził się ojciec niemieckiego modernizmu, a historia stworzyła swoisty tygiel narodów. Ponadto Kętrzyn kojarzy się nieodparcie z główną kwaterą Adolfa Hitlera (Wilczy Szaniec), położoną w niedalekiej Gierłoży.

Specjalne atrakcje:

Dla turystów podążających śladami historii warte obejrzenia będą:

  • Zamek krzyżacki z XIV-XVI w
  • Bazylika Miniejsza 
  • Kościół Ewangelicki p.w.Św. Jana z XIV wieku
  • neogotycki budynek starostwa zbudowany w 1896 roku.
  • neogotycki kościół św. Katarzyny (proj. Fritz Heitmann, 1895),
  • neogotycki ratusz (1885),
  • klasycystyczna loża masońska (1860-1864),
  • fragmenty murów obronnych z XIV wieku,
  • podziemia kętrzyńskie.

Do atrakcji okolicy oprócz wspomnianej kwatery Adolfa Hitlera należy zaliczyć budowlę o zgoła innym charakterze. Święta Lipka – niewielka miejscowość oddalona od Kętrzyna o 12 km, słynie z sanktuarium maryjnego, do którego już od średniowiecza pielgrzymują rzesze wiernych z najbardziej odległych zakątków Polski.

Historia Kętrzyna

jest miastem z bardzo bogatą i ciekawą historią liczącą ponad 650 lat. Burzliwe dzieje sprawiły, że spotykają się tutaj tradycje wielu narodów, które są żywe po dzień dzisiejszy.

Ale zaczynając od początku – Kętrzyn leży na ziemiach plemienia Bartów. Jednak nie były to tereny, gdzie żyło się bezpiecznie i spokojnie. Liczne najazdy krzyżackie doprowadziły do spalenia istniejących grodów, a mieszkańców przesiedlano, innych wymordowano, a wsie i grody doszczętnie spalono. Zakon krzyżacki w 1350 roku zdołał odbudować osadę i rozpoczął budowę murów obronnych. W obrysie murów od strony południowej wybudowano warowny kościół św. Jerzego i zamek krzyżacki. 13 baszt miało za zadanie bronić miasta, w murach zbudowano dwie bramy: Wysoką, Młyńską i furtę Wodną. W czasie funkcjonowania państwa krzyżackiego, Kętrzyn był siedzibą prokuratora. Prawa miejskie Kętrzyn otrzymał 11 listopada 1357.

Jednak w 1440 roku mieszczanie zaczęli buntować się przeciwko rządom zakonnym i przystąpili do Związku Pruskiego. Znieśli wówczas posłuszeństwo wielkiemu mistrzowi i opanowali zamek.

Na mocy rokowań polsko-krzyżackich wielki mistrz zgodził się na amnestię dla mieszczan pod warunkiem poddania grodu ponownie władzy krzyżackiej. Po wojnie trzynastoletniej Kętrzyn pozostał w granicach Prus Zakonnych. Dopiero po utworzeniu w 1525 r. Prus Książęcych nastąpił szybki rozwój miasta. Ten jednak został zahamowany wojną ze Szwecją.

Lata późniejsze to okres germanizacji terenu. W okresie II wojny w gierłoskim lesie pobudowano kwaterę Hitlera – Wilczy Szaniec. To między innymi ściągnęło walki na te tereny. Bombardowanie w 1942 i starcia w 1945 doprowadziły do bardzo poważnych zniszczeń miasta. Zamek i zabudowa staromiejska miasta zostały spalone przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Dopiero w 1945 roku miasto zostało wcielone do Polski. Większość mieszkańców Kętrzyna wysiedlono do Niemiec.

Fot. Ludwig Schneider / Wikimedia. See also my gallery ., CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons