Krynica Morska

Krynica Morska usytuowana jest na północy Polski, na małym skrawku lądu – Mierzei Wiślanej, otoczona od północy wodami Morza Bałtyckiego, a od południa Zalewu Wiślanego. Tutejsze tereny porośnięte są wiecznie zielonym, sosnowo – bukowym lasem. Chociaż Krynica Morska jest jednym z najmniejszych, pod względem liczby ludności, miast w Polsce, to panujący tu korzystny klimat, czyste, obfitujące w jod powietrze, długie, piaszczyste plaże, wysokie, białe wzniesienia wydmowe, idealnie nadające się do żeglarstwa, bogate w ryby, wody Zalewu Wiślanego oraz piękne, gęste lasy obfitujące w różne gatunki roślin i zwierząt powodują, że nigdy nie jest tu pusto. Co roku Krynicę Morską odwiedza kilkanaście tysięcy spragnionych słońca, morskich kąpieli oraz innych atrakcji wczasowiczów.

Warto „wdrapać się” na najwyższą wydmę tj. Wielbłądzi Garb. Tu z wysokości 48,5 m n.p.m. roztacza się niewiarygodnie piękny widok na Bałtyk i Zalew Wiślany, którego horyzont zamykają Wzgórza Wysoczyzny Elbląskiej z Katedrą Fromborską. Niezapomnianych wrażeń dostarczy wizyta w Rezerwacie Buków. Tu pośród 150- letnich drzew przechadzają się daniele, lisy, dziki, jenoty oraz niezliczona ilość ptactwa.

Koniecznie trzeba zobaczyć starą zabudowę miasta, pochodzącą z początku XX wieku stanowiącą zespół zabytkowych willi i pensjonatów, oraz latarnię morską jedną z niewielu na Wybrzeżu, która została udostępniona zwiedzającym. Niebywałą atrakcją jest wycieczka statkiem do Fromborka, Elbląga, drogą lądową do Gdańska, Malborka lub też do Rezerwatu Kormoranów w Kątach Rybackich.
Krynica Morska stara się o statut uzdrowiska, dzięki obecności wód mineralnych chlorkowo – siarczanowo – magnezowo – sodowych, bromkowych, jodkowych, borowych, hipotermalnych, idealnie nadających się do celów leczniczych i rekreacyjnych.
Krynica Morska jest w łatwo dostępna dla turystów. Można tu dojechać drogą lądową z Gdańska 79 km, Elbląga 61 km, Warszawy 360 km, a także drogą wodną z Elbląga, Fromborka.

Krynica Morska – historia

Historia Krynicy Morskiej sięga wczesnej epoki kamiennej. Od niepamiętnych czasów wzdłuż mierzei biegła droga handlowa. Kres wojny trzynastoletniej i zniesienie panowania krzyżackiego na tym terenie pozwoliło Królowi Kazimierzowi Jagiellończykowi na krok przekazania całej mierzei miastu Gdańsk. Jednak rozwój Krynicy Morskiej jako kurortu nadmorskiego rozpoczął się dopiero w 1840 roku. Zainicjowany został przez pięciu zamożnych kupców elbląskich, którzy założyli tu konsorcjum do spraw żeglugi po zalewie wiślanym, a szczególnie do obsługi linii Królewiec – Elbląg. Rok później parowiec o wdzięcznej nazwie „Jaskółka” przywiózł pierwszych gości letników. Ponieważ turystyczny interes okazał się trafionym, a kupcy zachęceni powodzeniem wycieczek, wybudowali więc pierwszą willę. W ten sposób powoli następował rozwój kąpieliska, przybywało nowych domów, wybudowano duże molo, na plaży zbudowano łazienki oraz uruchomiono zakład serwujący kąpiele w grzanej wodzie morskiej.

Henryk Bielamowicz, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons