Kadzielnia, Wietrznia, Biesak-Białogon i Ślichowice – tylko w sercu województwa świętokrzyskiego tuż obok miejskiego zgiełku można obcować z dziką przyrodą i zapierającymi dech w piersiach widokami ze szczytów każdego kamieniołomu. Rezerwaty przyrody nie są jednak jedynymi atrakcjami czekającymi w Kielcach na przybywających tu turystów.
Na terenie Kadzielni, otoczone głębokimi wyrobiskami skalnymi znajduje się wąskie wzniesienie ze zlokalizowanymi wewnątrz jaskiniami oraz amifteatr, w którym odbywają się liczne imprezy kulturalne.
W niewielkim oddaleniu od rezerwatu znajduje się kolejny – Wietrznia, z kilkoma głębokimi kamieniołomami i niewielkim jeziorkiem otoczonym przez wzgórza oraz Ślichowice, ze specjalną trasą widokową i nocnym oświetleniem. W połączeniu z czwartym, Biesakiem-Białogonem kieleckie kamieniołomy tworzą rozległe tereny okalające centrum miasta kryjące w sobie kolejne atrakcje turystyczne.
Silnica, deptak i park miejski
Z powstaniem kieleckiego miasta wiąże się legenda, według której Mieszko I miał napić się wody z przepływającej opodal rzeczki i momentalnie odzyskać siły. Źródło tego cudownego płynu przetrwało do dzisiaj i przepływa przez ścisłe centrum miasta. Silnica, bo tak rzeka ta się nazywa przecina w poprzek główny deptak, co obserwować można z kilku wybodowanych tam mostków. Najlepiej jest oglądać Silnicę wieczorem, kiedy oświetlają ją specjalne lampy.
Przecinany przez rzekę deptak to ulica Sienkiewicza, wybrana ostatnio najładniejszą ulicą w Polsce. Na ponad tysiącu metrów zlokalizowane są zabytkowe, niedawno wyremontowane kamienice, firmowe sklepy, trzy domy handlowe i liczne kawiarnie oraz restauracje, a wszystko to oświetlone jest stylowymi latarniami, które w okresie świątecznym przybierane są okolicznościowymi światełkami.
W okresie letnim ulica Sienkiewicza oraz prostopadły do niej Plac Artystów są miejscem licznych imprez kulturalnych, w tym Święta Kielc, podczas którego spróbować można wielu świętokrzyskich specjałów oraz posłuchać muzyki ludowej.
Opodal deptaku zlokalizowany jest park miejski imienia Stanisława Staszica. Istniejący od 1830 roku obszar obejmuje siedem hektarów, na których znajdują się staw z fontanną, ptaszarnia z wieloma gatunkami tych zwierząt oraz muszla koncertowa, używana głównie w okresie letnim, kiedy to park zamienia się w miejsce wielu cyklicznych imprez.
Niezwykłe miejsca
Wśród nietypowych atrakcji dostępnych dla turystów przyjeżdżających do Kielc wyróżnić należy park z głowami sławnych ludzi. Znajduje się on po przeciwnej stronie ulicy niż ten imienia Stanisława Staszica, a na jego terenie, wzdłuż głównej ścieżki rozlokowane są wizerunki takich osób jak Witold Gombrowicz, Andy Warhol czy Jimi Hendrix.
Niezwykłe są również w Kielcach dwa pomniki upamiętniające pogrom narodu żydowskiego. Pierwszy z nich przedstawia menorę, której część chowa się pod ziemią, drugi to z kolei widoczna z góry cyfra siedem. W mieście odnaleźć można więcej ech pozostałych po okresie, kiedy ludność żydowska zamieszkiwała te tereny, jak chociażby budynek synagogi oraz starocerkiewny cmentarz.
Kolejny nietypowy pomnik znajduje się na ulicy Ściegiennego i przedstawia dwie wieże, w które uderza samolot. Odwołując się bezpośrednio do zamachów z jedenastego września 2001, statua ma symbolizować także inne przypadki wzajemnego krzywdzenia się ludzi, czego wyrazem ma być stwierdzenie „Homo Homini”.
Znajdujące się w pewnym oddaleniu od centrum miasta egzotarium „Dolina gadów” jest miejscem, gdzie zebranych zostało najwięcej w Polsce gatunków tych właśnie zwierząt. Kameleony, agamy błotne i kołnierzaste, legwan zielony i kilka różnych waranów – to tylko część spośród mieszkańców tego miejsca. Gady ogląda się przez szyby (przechowywane są w terrariach), a odważni mogą sobie zrobić zdjęcie z jednym z bardziej oswojonych węży oraz niektórymi jaszczurkami.
Miasto możliwości
Niewystarczająco jeszcze rozpromowane w Polsce Kielce to miasto, w którym wiele można zobaczyć. Nie sposób jest zmieścić wszystkie atrakcje w jednym artykule, dlatego każdy, kogo powyższe atrakcje zainteresowały i zachęciły do wizyty w mieście „scyzoryków” może się zgłosić do nowopowstałego Centrum Informacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego by uzyskać materiały promocyjne, które ułatwią planowanie wycieczki do ziemi Baby Jagi.