Kuchnia śląska

Odrębny język, inna kultura, a także w zasadzie także inny rodowód, bo wielu Ślązaków uważa się za oddzielną nację to tylko część różnic między Polakami a mieszkańcami tego specyficznego miejsca. Różnice pojawiają się też w chwili, kiedy zaczynamy mówić o kwestiach kulinarnych.

Kuchnia z rejonu Śląska czerpała z kulinarnych pomysłów Polaków, Czechów, Niemców i Austriaków, stąd też jest ona wyjątkowo różnorodna. Wiele spośród popularnych śląskich potraw znana jest także w innych częściach Polski oraz świata, tyle że noszą one zwykle inną nazwę.

Śląskie zupy

Bardzo popularną zupą na Śląsku jest biały barszcz, znany też pod nazwą „żur”. Jest to danie przyrządzane na zakwasie z żytniej mąki razowej z dodatkiem jajka na twardo. Taka sama zupa, ale z serwowana z ziemniakami pokrojonymi w kostkę nazywana jest żurem „żyniatym”.

Chętnie jedzoną na Śląsku zupą była dawniej także „wodzionka”. Przyrządzana zwykle w tym samym naczyniu, w którym była spożywana stanowiła połączenie czerstwego chleba, soli, tłuszczu zwierzęcego, czosnku i wrzątku. Zupę często podawano z bratkartoflami, czyli ziemniakami, które najpierw gotowano, a po wystygnięciu odsmażano.

Wigilijnymi rodzajami śląskich zup są siemieniotka przyrządzana z ziaren lnu oraz moczka – słodka zupa z dodatkiem piernika, suszonych owoców i orzechów.

Mięso

Podobno to właśnie ze Śląska przywędrowała do pozostałych regionów Polski rolada. Zwykle jest to kawałek mięsa, w który zawinięte jest mięso wołowe z przyprawami, choć istnieje także wersja słodka, najczęściej na bazie ciasta biszkoptowego. Wersję mięsną Ślązacy chętnie spożywają z modrą kapustą (czerwona kapusta z jabłkiem, cebulą, rodzynkami i przyprawami korzennymi) i kluskami śląskimi.

Popularną poprawą tego regionu są również karminadle, kotlety z mielonego mięsa, zwykle wieprzowego, wołowego lub króliczego, choć oryginalnie przygotowywana była z wieprzowiny i śledzia. Na Śląsku chętnie spożywa się również lubianą także w innych częściach naszego kraju kaszankę, czyli wędlinę wytwarzaną z krwi, kaszy gryczanej lub jęczmiennej oraz różnego rodzaju podrobów z dodatkiem przypraw i zawiniętych zwykle w zwierzęce jelita.

Inne potrawy śląskiej kuchni

Wyjątkowo zdrowym i smacznym specjałem tutejszej kuchni jest miodek majowy będący surogatem miodu pozyskiwanym z kwiatów mniszka lekarskiego, który Ślązacy spożywają zamiast zwykłego miodu. Będąc w tym regionie spróbować można także ciapkapusty, papki ziemniaczanej z kapustą, podawanej chętnie do potraw mięsnych.

Specyficznym smakiem może się cieszyć każdy, kto zdecyduje się spróbować hekeli, mieszaniny śledzi, jajek, ogórków kiszonych, cebuli i musztardy. Potrawę spożywa się zimno, często z dodatkiem chleba. Interesującym elementem kuchni śląskiej są również oblaty, rodzaj cienkiego wafla o charakterystycznym miodowym smaku, podawanego w różnych wariantach smakowych, zarówno na słodko, jak i ostro.

O potrawach regionalnych Dolnego i Górnego Śląska nie można by mówić, nie wspominając o najsłynniejszej potrawie wywodzącej się z tego rejonu, a więc ich kluskach. Przyrządzane z ugotowanych ziemniaków i mąki ziemniaczanej kulki z charakterystycznym wgłębieniem w środku doskonale nadają się do wszelkich sosów i potraw warzywnych.