Dynie – ozdoba ogrodu i kuchni

Dynie mogą być wspaniałą ozdobą grodu, ale też tarasu, balkonu czy parapetów, a nawet kuchni. Można wykorzystać je w całości albo przygotować z nich różne oryginalne i stylowe dekoracje. Jakie? Podpowiadamy poniżej.

Każdy z nas ma z jesienią różne skojarzenia – jak spacer między kasztanowcami czy wyprawa do lasu i podziwianie wielobarwnych liści, dynie ozdobne, kocyk i gorąca herbata. Słoneczne dni są idealne na spacery lub spędzanie czasu w ogrodzie. Zadbaj o niego, wybierając piękne kwiaty, trawy ozdobne, ale i inne dekoracje – między innymi z dyni. To prosty i niedrogi sposób na uzyskanie jesiennego klimatu. Zobacz, jakie efektowne dekoracje z dyni można szybko i łatwo przygotować.

Dekoracje z dyni do ogrodu 

Każdy ogród zyska jesiennego klimatu, jeśli będzie udekorowany dyniami. Odmiany w jesiennych kolorach dodadzą mu niezwykłego uroku. Możesz posadzić kilka okazów samodzielnie albo kupić już gotowe warzywa i ozdobić nimi całą powierzchnię. Do wyboru są najróżniejsze odmiany – a okazy mogą różnić się rozmiarami, kolorami czy kształtami. 

Ustaw większe okazy między krzewami, ale pamiętać też o niewielkich dyniach ozdobnych. Wszystkie będą się komponować z bratkami, chryzantemami czy wrzosami. Możesz je zestawić z kwiatami lub ułożyć na przykład na drewnianym wozie, a będą wspaniałą dekoracją. Popularne są ozdoby z dyni przed domem, ale możesz też ustawić kilka ozdobnych okazów w kuchni, na parapecie lub na stole. 

Różne odmiany dyni

Odmian i kolorów dyni jest tak wiele, że można znaleźć odpowiednie do każdego wnętrza – modne są już nie tylko pomarańczowe hokkaido. Popularne są też dynie w odcieniach bieli, szarości czy zieleni oraz wielobarwne okazy wielokolorowe. Wiele z nich możesz też wykorzystać w kuchni – z dyni przyrządzić zupę krem, placki, ciasto, możesz też ją nafaszerować ryżem, warzywami i mielonym mięsem. 

Tradycyjne dynia olbrzymia i dynia zwyczajna to klasyczny wybór. Coraz częściej uprawia się także dynię piżmową, hokkaido, bezłupinową, makaronową, Muscat de Provence (prowansalską), Blue Ballet, Sampson, Futsu Black. Białe czy szare odmiany będą pasowały do klasycznych kuchni, ale można też urozmaicić nimi pejzaż jesienny w ogrodzie czy na tarasie. Dynię olbrzymią z kolei wykorzystajmy do przygotowania dekoracji na Halloween.

Artykuł powstał przy współpracy z partnerem :http://zawojscyogrody.pl/

Lena.k, f: bull1961 / pixabay