Ostróda

Ostróda to miasto i gmina w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim. Położone jest położonym w zachodniej części polskiej krainy jezior i lasów – Mazur, na Pojezierzu Iławskim, nad Jeziorem Drwęckim. Przepływająca przez Ostródę rzeka Drwęca stanowi swoisty rezerwat przyrody. Tereny te docenione są ze względu na ich bogate walory krajoznawczo-turystyczne. Najprawdopodobniej przemawia za tym bliskość piętnastu jezior, w tym aż pięciu w obrębie miasta, z których największe, Drwęckie z pięknie zagospodarowanym nabrzeżem znajdującym się w centrum, jest jedną z największych atrakcji miasta. W Ostródzie znajduje się także centralny port trzech kanałów. Kolejną atrakcją jest molo o powierzchni prawie 700 m2, co przedłuża trasę tradycyjnych przechadzek po atrakcyjnej zatoce Jeziora Drwęckiego.

W malowniczym krajobrazie jezior otoczonych licznymi wzgórzami morenowymi i urokliwymi lasami ciągną się nitki kanałów łączących liczne jeziora w przeurocze szlaki wodne. Lazurowe wody mazurskich jezior, czyste powietrze, bujna flora i rzadkie w innych regionach kraju okazy fauny tworzą doskonałe warunki do wypoczynku. Pozwala na to dobrze rozwinięta baza turystyczna.

Turyści przyjeżdżający do Ostródy na pewno nie będą się nudzić. Propozycji spędzenia wolnego czasu jest wiele. Każdy na pewno znajdzie tu coś dla siebie – wędkowanie, plażowanie, zbieranie grzybów, żeglarstwo, wycieczki rowerowe, kajakowe i piesze, zwiedzanie zabytków, wyprawy krajoznawcze, rejs statkiem do Elbląga, trasą jedynego w świecie Kanału, gdzie statki pływają po trawie. Ponadto czas urozmaicają liczne imprezy kulturalne.  

Ostróda to miasto bardzo stare z bogatą historią, obfitującą w wiele burzliwych wydarzeń. Świadkami dziejowych wydarzeń są zabytki, których w Ostródzie nie brakuje. Do najważniejszych należy zaliczyć:

  • Zamek krzyżacki z XIV wieku
  • Fragmenty murów obronnych zbudowanych wokół Starego Miasta.
  • Pomnik Jedności Europejskiej (Dawniej Fontanna Trzech Cesarzy)
  • Kamień plebiscytowy
  • Pomnik Tadeusza Kościuszki
  • Cmentarz Polska Górka, najstarszy cmentarz Ostródy z XVIII wieku
  • Wieża Bismarcka
  • Zabytkowe kamienice
  • Wieża Ciśnień
  • Kościół pw. Św. Dominika Savio, Plac Tysiąclecia Państwa Polskiego
  • Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, ul. Sienkiewicza.
  • Zespół zabudowań Kościoła Ewangelicko – Metodystycznego i Ewangelicko-Augsburskiego
  • Kaplica Baptystów, ul. Nadrzeczna.

Specjalne atrakcje:

W Ostródzie działa wyciąg nart wodnych i wakeboardu, profesjonalnego toru kajakowego oraz zrewitalizowanej plaży miejskiej. Liczący 800 m wyciąg nart wodnych znajdujący się na jeziorze Drwęckim w Ostródzie stał się jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w regionie.

Na brzegu znajduje się zaplecze dla narciarzy z przebieralnią, natryskami i wypożyczalnią sprzętu. Cały czas nad bezpieczeństwem korzystających z wyciągu czuwa instruktor i ratownik.

Na Jeziorze Drwęckim powstał także profesjonalny tor kajakowy, na którym można rozgrywać zawody wszystkich kategorii na dystansach 200, 500 i 1000 m. Posiada on platformę sędziowską, trybuny i infrastrukturę pomocniczą. Na miejscu działa także wypożyczalnia sprzętu wodnego.

Historia Ostródy

powstała w XIII wieku w pobliżu krzyżackiego zamku na terenie Pomezanii wcześniej zasiedlonej przez staropruskie plemię Pomezanów. Teren ten od XVI wieku był określany jako Prusy Górne lub polskie Pogórze. Prawdopodobnie pierwszymi osadnikami byli mieszkańcy niemieckiego miasta Osterode am Harz. Po bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku rycerz Mikołaj z Durąga (Claus von Doringe) zajął miasto i zamek z przeznaczeniem dla wojsk króla Władysława Jagiełły. W 1440 roku Ostróda, jak wiele innych miast mazurskich, przystąpiła do antykrzyżackiego Związku Pruskiego. W 1519 roku w czasie wojny polsko-krzyżackiej (tzw. wojny pruskiej) Ostróda została zdobyta przez wojska króla polskiego Zygmunta Starego. Od 21 lutego do 1 kwietnia 1807 roku na zamku mieszkał cesarz Napoleon Bonaparte.

Ostróda na przestrzeni wieków nie wybiła się ponad przeciętną i przez cały czas pozostawała miasteczkiem o znaczeniu wyłącznie lokalnym. Dopiero doprowadzenie linii kolejowej w 1872 roku podniosło jej zasłużoną rangę. II wojna światowa nie ominęła Ostródy, zresztą jak większość terenów Polski. Miasto zostało zniszczone w znacznym stopniu.