Najpiękniejsze zamki w Polsce – TOP 5

Trudno wybrać jedynie trzy zamki w Polsce, które zasługują na miano najpiękniejszych, gdyż jest ich znacznie więcej. Wybraliśmy jednak kilka z nich, aby bliżej Wam je przedstawić – oto nasz TOP 5. W kolejnych wpisach z pewnością przybliżymy Wam inne godne uwagi obiekty.

  1. Zamek krzyżacki w Malborku

Zwiedzanie monumentalnej budowli trwa kilka godzin. Zna go chyba każdy – choćby z opowiadań lub lekcji historii, mimo że nie został wzniesiony przez naszych przodków. Cały teren to ponad 20 hektarów, na których są aż trzy zamki – Wysoki, Średni i Niski). Otoczona murami warownia została wybudowana na przełomie XIII i XIV wieku. W zamku nie zabrakło luksusów – od 1309 r. rezydował tu Wielki Mistrz Krzyżacki. Miał m.in. własną toaletę, ogrzewanie podłogowe, pomieszczenie służące do… podsłuchiwania innych w refektarzu. Można obejrzeć różne ekspozycje – m.in. zbroje, bursztyny, bronie, a także ciekawe wystawy czasowe.

  1. Zamek Moszna

Podczas wizyty w Opolu wybierz się na zwiedzanie również tego zamku – jest oddalony jedynie około 35 km od tego miasta. Łączy w sobie elementy 3 różnych stylów architektonicznych. Według legendy Moszna w średniowieczu należała do Zakonu Templariuszy. Zachwyca imponującymi rozmiarami i malowniczym krajobrazem oraz parkiem. Składa się z aż 99 wież i 365 pomieszczeń. Największą atrakcją jest pałac oraz stadnina koni angielskich, turyści chętnie udają się też do oranżerii z egzotycznymi roślinami. Działa tu hotel i restauracja Zamkowa.

  1. Zamek Czocha

Zamek Czocha to słynna i imponująca budowla wzniesiona jako warownia w XIII w. z rozkazu Wacława I, króla czeskiego. Później stał się własnością Polaków. Na jego temat jest wiele legend – m.in. o błąkającej się po nim Białej Damie, opowieści i ludzie wierzą, że kryje wiele tajemnic. Zamek Czocha to również liczne historie z czasów II wojny światowej. Często są tu kręcone zdjęcia do filmów – m.in. do „Wiedźmina”, czy „Tajemnicy twierdzy szyfrów”. Pasuje do filmowych ujęć – z grubymi murami, fosą, dziedzińcem i potężną wieżą. Co ciekawe, od 1952 r. mieścił się tu zamknięty ośrodek wypoczynkowy dla oficerów LWP – Czochy nie było w tym czasie nawet na mapach!

  1. Zamek Książ

Trzeci co do wielkości – a zdaniem wielu najpiękniejszy – zespół zamkowy w Polsce to Książ niedaleko Wałbrzycha. Wybudowano go pod koniec XIII wieku i wiele razy przebudowywano, dlatego wyróżnia go stylistyczna różnorodność. W czasie wojny miała się tu mieścić jedna z tajnych kwater Adolfa Hitlera, w labiryntach przechowywano skarby, m.in. zbiory berlińskiej Biblioteki Państwowej. Wokół zamku są piękne ogrody, stadnina koni oraz restauracja. Wiele osób słyszało o browarze Książęce – dawniej należał do tego zamku.

  1. Zamek Ogrodzieniec

To ruiny, ale jakże imponujące i spektakularne, w dodatku wyjątkowo położone na szczycie najwyższego wzniesienia Jury-Krakowsko Częstochowskiej. Ich łączna długość to ponad 400 m. Jest tu co podziwiać – między innymi baszty wysoko się wznoszące i wapienne skały o ciekawych kształtach. Zamek słynie też z legendy o krwawym kasztelanie Warszyckim. Ruiny robią ogromne wrażenie, a zatem całość musiała prezentować się tym bardziej niezwykle.

Lena.k