Okolice Rzeszowa to region bardzo dobrze usytuowany. Z jednej strony znajduje się blisko Krakowa, z drugiej graniczy z Ukrainą i Słowacją. Przez jego teren przebiegają dwie duże drogi krajowe, a także trasa łącząca Polskę z krajami nadbałtyckimi. Niziny łączą się tu z górzystym pasmem Bieszczad.
Województwo podkarpackie z racji swego ukształtowania od zawsze uznawane było za atrakcyjne miejsce wypadowe dla miłośników przyrody. Na przybywających tu turystów czekają trzy parki narodowe, osiem parków krajobrazowych i blisko trzydzieści rezerwatów przyrody, o których szerzej przeczytać można w artykule poświęconym bogactwu Bieszczad.
Rzeszów – stolica dawnych dobranocek
W stolicy regionu podkarpackiego znajduje się słynna w całej Polsce atrakcja – otwarte w marcu 2009 roku Muzeum Dobranocek PRL-u. Miejsce, w którym zobaczyć można taśmy filmowe, na których zapisane są kadry z takich słynnych bajek, jak „Bolek i Lolek” czy „Reksio”, czy kukiełki występujące w „Misiu Colargolu”, „Misiu Uszatku” i „Plastusiowym Pamiętniku” jest unikalne w skali kraju, co oznacza, że w całej Polsce nie uda nam się znaleźć drugiego muzeum tego typu.
Obok tej nie lada atrakcji Rzeszów przyciągać może również miłośników historii, nie tylko ze względu na liczne perły architektoniczne, ale również dzięki podziemnej trasie wydrążonej pod rynkiem. Znajdujące się tam piwnice i korytarze służyły dawniej handlarzom do przechowywania produktów, niekiedy otwierano tam również podziemne sklepy, a w niektórych okresach dziejów podziemia służyły za schronienie przed nacierającym na Rzeszów wrogiem.
Podkarpackie budowle obronne
Bliskość granicy z ówczesną Rusią przyczyniła się do wyjątkowo prężnego rozwoju budowli obronnych na terenie dawnej rzeszowszczyzny. Zabezpieczone przed najeźdźcami były tu nie tylko zamki i pałace, ale również obiekty sakralne, wsie oraz całe miasta. Wiele spośród tych budowli przetrwało do dziś i stanowią tym samym jedną z największych atrakcji ziemi podkarpackiej.
Do zabytków na skalę międzynarodową zalicza się zamek znajdujący się w podrzeszowskim Łańcucie. Jest to obiekt doskonale zachowany, z udostępnionymi zabytkowymi komnatami, biblioteką z tysiącami unikatowych ksiąg i rękopisów, ozdobnymi ogrodami oraz parowozownią z wyeksponowanymi pojazdami.
Kolejną wartą zobaczenia budowlą obronną na terenie podkarpacia jest zamek Kazimierzowski w Przemyślu. Wzniesiony na wzgórzu o powierzchni jednego hektara obiekt ze wszystkich stron otoczony jest stromym zboczem, co miało dawnym właścicielom zapewnić ochronę przed ewentualnymi najeźdźcami. Obecnie zamek otoczony jest murami, a na jego dziedzińcu umiejscowiony został kamień upamiętniający twórców Konstytucji 3 Maja. Obok głazu po dziś dzień odbywają się patriotyczne manifestacje.
Interesujące budowle obronne znajdują się również w Przecławie, Sanoku czy Baranowie Sandomierskim.
Smaki Podkarpacia
Podobnie jak każdy inny region Polski, również i ziemia rzeszowska obfituje w unikalne, regionalne potrawy. Do najciekawszych należą kacapoły, czyli niewielkie kulki z ziemniaków, podawane zwykle w towarzystwie skwarków ze słoniny oraz wszelkie rodzaje pierogów pilzneńskich (odróżniających się od standardowych kształtem i sposobem formowania ciasta). Bardzo smacznym i do dziś chętnie używanym przepisem jest ten na panapuchy – puszyste, drożdżowe bułeczki gotowane na parze.