Światowe Dni Książki 2005

Światowe Dni Książki 2005 w Krakowie

W ramach Światowego Dnia Książki, 23 kwietnia 2005 roku (w sobotę) w Krakowie, odbyła się akcja multimedialna „Kontakt z książką”. Impreza została zorganizowana w galerii Camelot przez Instytut Książki i Grupę Latarnik. Można było zabrać ze sobą ulubioną książkę lub komiks czy czytnik, cokolwiek do czytania. Organizatorzy przygotowali różne rozrywki dla każdej grupy wiekowej.

Międzynarodowe Dni Książki

Światowy Dzień Książki obchodzimy każdego roku 23 kwietnia pod patronatem UNESCO. Datę wybrano, by uczcić śmierć Williama Szekspira, Miguela de Cervantesa i Inca Garcilaso de la Vega – każdy z tych autorów odszedł 23 kwietnia 1616 roku.

Pomysłodawcą Światowego Dnia Książki był wydawca i dziennikarz Vicente Clavel Andrés, pochodzący z Walencji. To właśnie on zorganizował pierwszy Festiwal Książki Hiszpańskiej w 1923 roku. Trzy lata później, w 1926 roku, król Alfons XIII podpisał dekret wg którego Festiwal Książki Hiszpańskiej był świętem formalnym. Zmienił też datę corocznych obchodów święta na 23 kwietnia.

Od 1964 roku Święto Książki zaczęto obchodzić też w pozostałych krajach, najpierw hiszpańskojęzycznych. W 1995 roku UNESCO ogłosiło 23 kwietnia „Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich” i pod tą nazwą jest ono obchodzone na świecie. Wiele bibliotek, księgarń czy wydawnictw bierze udział w różnych wydarzeniach, promocjach kultury czytania i konkretnych książek, na półkach pojawiają się też specjalne wydania i edycje opracowane specjalnie z tej okazji.

KwK, f: Peggy_Marco / pixabay