Gdańsk, Gdynia, Sopot – świat nadmorskich miast

Trójmiasto, obok swojej oczywistej wartości dla turystów, czyli położenia tuż nad morzem Bałtyckim, zapewnić może zwiedzającym kilka dni spędzonych na zwiedzaniu licznych zabytków i atrakcji. Dopiero, kiedy odkryjemy już wszystkie najcenniejsze skarby okolicy, połóżmy się na plaży. Tyle jest tu do zobaczenia!

Sopot – miasto z molo i piosenkami

Położony między Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym, a plażami Zatoki Gdańskiej Sopot stanowi najpiękniejsze miejsce w tej części Polski. Znajdują się tu liczne ośrodki rekreacyjno-wypoczynkowe, co tylko podnosi atrakcyjność wczasów na terenie Trójmiasta.

W centrum miasta znaduje się popularny „Monciak”, zamknięta dla ruchu drogowego ulica Bohaterów Monte Cassino. Na jego długości rozmieszczone są zabytkowe kamienice z przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku oraz wyjątkowa atrakcja turystyczna – Krzywy Domek. Wybudowany w 2003 roku obiekt powstał w oparciu o bajkowe rysunki Jana Marcina Szancera i Pera Dahlberga i stanowi przykład interesującej architektury.

Na przedłużeniu „Monciaka” znajduje się najsłynniejszy obiekt w Sopocie – molo. Bohater wielu filmów kręconych w nadmorskiej scenerii składa się z dwóch części: drewnianej spacerowej oraz Skweru Kuracyjnego.

W Sopocie znajduje się również słynna Opera Leśna, gdzie co roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Piosenki.

Zabytki i atrakcje Gdańska

Jeśli zaczniemy zwiedzanie miasta od przekroczenia zabytkowej Bramy Wyżynnej, znajdziemy się w pobliżu szeregu historycznych atrakcji. Tuż przy budowli znajduje się dawna Wieża Więzienna i Katownia, dziś będąca siedzibą Muzeum Bursztynu. Instytucja istnieje od 2006 roku i znajdują się tam, jak można się domyślić, kolekcje tej pięknej żywicy. Muzeum organizuje również warsztaty edukacyjne, podczas których poznać można również historię miasta oraz gdańskie legendy.

Znajdujący się w centrum miasta Długi Targ to reprezentacyjny deptak wypełniony sklepami i kawiarniami. Na jego terenie znajduje się słynna i dobrze wszystkim znana Fontanna Neptuna.
Będąc w Gdańsku warto również zobaczyć przystań, do której zawijają statki płynące do Sopotu, Gdyni oraz na Hel.

Gdynia – malownicze miasto portowe

Wizytę w Gdyni obowiązkowo rozpocząć należy od wizyty na nabrzeżu. To tam cumują zabytkowe statki, takie jak polski niszczyciel ORP Błyskawica, który można zobaczyć od wewnątrz oraz słynny Dar Pomorza.

Wyjątkową gratką dla przebywających w Gdyni turystów jest Muzeum Oceanograficzne z salami tematycznymi, w których poznać można odpowiedzi na wiele związanych z akwenami wodnymi pytań.

Miłośnikom wszystkiego, co związane z morzem na pewno spodoba się również połączone z muzeum Akwarium Gdyńskie. Na terenie placówki, które określić można mianem „zoo”, jednak takiego ze zwierzętami wodnymi znajduje się ponad tysiąc pięćset mieszkańców. Wśród okazów znajdują się ryby, płazy, gady oraz bezkręgowce z całego świata, w tym kilka gatunków rekinów, krokodyl krótkopyski oraz ośmiornica olbrzymia.