Mrągowo określane jest jako miasto ludzi aktywnych. Mimo, że nie ma tu wysokiej klasy zabytków, to turyści doceniają jego atrakcyjne położenie i niezwykle urokliwe walory krajoznawcze. Miasto leży na Pojezierzu Mrągowskim obfitującym w jeziora i pagórki pochodzenia lodowcowego. W mieście i najbliższym sąsiedztwie znajduje się 11 jezior, które przyciągają corocznie wielbicieli sportów wodnych.
Mrągowo jest popularnym ośrodkiem turystycznym i wypoczynkowym na Mazurach.
Promenada spacerowa wzdłuż brzegów jeziora Czos pozwala na wycieczki piesze i rowerowe po mieście i okolicy. Tutejsza przyroda, nie tylko ta dzika z Mazurskiego Parku Krajobrazowego, ale również ta w pobliskim lesie, z jeziorem i białą żaglówką na horyzoncie jest ogromnym bogactwem tego terenu.
Niebywałą atrakcją jest tu rzeka Krutynia, która przyciąga turystów z całego świata. Każdy, kto ma tylko ochotę może podjąć się przepłynąć jej nurtem na kajaku. Szlak Krutyni rozpoczyna się w Sorkwitach, prowadzi przez wiele jezior, połączonych strugami i rzeką Krutynią, a kończy się ujściem do jeziora Bełdany. Środkowy odcinek rzeki między Bieńkami a wsią Krutyń biegnie przez gminę Piecki, gdzie można odpocząć w stanicach wodnych w Bieńkach, Zgonie, Krutyni i Nowym Moście. Okoliczne lasy, bogate w runo obszary leśne przyciągają miłośników grzybobrania.
W Mrągowie warto odwiedzić muzeum, które znajduje sie w zabytkowym ratuszu. Kolejną oryginalną atrakcją jest Góra Czterech Wiatrów. To dzięki niej na Mazury, Krainę Wielkich Jezior Mazurskich, zawitały stoki górskie, które tworzą prawdziwy raj dla narciarzy.
Mrągowo jest dla wszystkich. A świadczą o tym organizowane tu wielkie imprezy kulturalne. Jeśli turyści potrzebują wrażeń i śmiechu, dostarczy im tego mrągowska Mazurska Noc Kabaretowa. Melomani docenią muzykę country, z której słynie Mrągowo i całe Mazury. Polscy kowboje, których wcale nie jest mało, do granic miasta przybywają w ostatni weekend lipca, aby wziąć udział w słynnym Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Pikniku Country. Nie należy przegapić także Miasteczka Westernowego Mrongoville. Jest ono odwzorowaniem typowego miasteczka z Dzikiego Zachodu z drugiej połowy XIX wieku.
Specjalne atrakcje:
Z istniejących obiektów zabytkowych w Mrągowie na uwagę zasługują:
- zespół kościelny pw. św. Wojciecha z XIX w.,
- kościół ewangelicko-augsburski z XVIII w.,
- kościół prawosławny pw. Przemienienia Pańskiego,
- budynek ratusza miejskiego,
- spichlerz,
- cmentarz ewangelicki,
- zabytkowy zespół kamieniczek przy ulicach: Królewieckiej, Warszawskiej i Roosevelta.
Warto zwiedzić także zabytki okolicznych miejscowości:
- w Sorkwitach pięknego pałacu w stylu neogotyku angielskiego,
- barokowego Sanktuarium Maryjnego oo. Jezuitów w Świętej Lipce,
- gotyckiego zamku biskupów warmińskich,
- kościołów w Reszlu,
- dawnej kwatery Hitlera w Gierłoży
- i wielu innych.
Historia
początkowo było zaledwie niewielką osadą powstałą przy drewnianej krzyżackiej strażnicy z połowy XIV w. Pierwsze informacje dotyczące osady pochodzą z 1348 roku. Wzmianki świadczące o istnieniu tu miasta pojawiły się w latach 1404-1407.
Lokację miasta na prawie chełmińskim potwierdza fakt nadania mu praw miejskich przez Wielkiego Mistrza Krzyżackiego Konrada von Jungingena. Po wojnie trzynastoletniej, na mocy pokoju toruńskiego z 1466 roku, Mrągowo pozostało w państwie krzyżackim. Taka sytuacja trwała do 1520 roku. Wtedy to wkroczyły tu oddziały wojsk polsko-czeskich, które zdobyły i przy okazji spaliły miasto. Do kolejnych tragicznych wydarzeń należy zaliczyć te z 1806-07. Wówczas wojska napoleońskie i rosyjsko – pruskie dokonały w mieście szeregu zniszczeń.
Do roku 1818 Mrągowo podlegało administracyjnie pod niedalekie Szestno. Później stało się siedzibą powiatu. W 1825 roku zbudowano tu ratusz miejski. W drugiej połowie XIX w. rozpoczął się okres świetności i rozwój gospodarczy miasta i okolic. W 1897 roku otwarto w Mrągowie linię kolejową, która połączyła miasto z Kętrzynem, a rok później z Biskupcem. II wojna światowa przerwała dobrą passę w tym regionie. W 1945 r. podczas zajmowania miasta przez wojska rosyjskie, Mrągowo zostało zniszczone w znacznej części.
Jednak mimo tak burzliwej historii do czasów współczesnych udało się zachować oryginalny plan zabudowy miasta.