Łeba

Łeba leży w północnej Polsce, w województwie pomorskim. Jest jedną z większych i najbardziej znanych nadmorskich miejscowości wypoczynkowych w Polsce. Od dawien dawna Łeba to stara osada rybacka, a tradycja połowu ryb kultywowana jest tu do dzisiaj. Obok profesjonalnych kutrów w porcie, stacjonują tu statki wycieczkowe, co szczególnie przypada do gustu amatorom wędkarstwa.

Turyści doceniają panujący tu wspaniały mikroklimat i szerokie plaże. Łeba jest także idealnym miejscem do uprawiania sportów, szczególnie windsurfingu i jazdy konnej. Uroku dostarczają piękne okolice oraz świetnie przygotowane szlaki rowerowe i piesze, które sprzyjają organizowaniu ciekawych wycieczek i spacerów.

Ogromną atrakcją jest Słowiński Park Narodowy, w którym można na własne oczy obejrzeć słynne ruchome wydmy i Jezioro Łebsko oraz Gardno. Słowiński Park Narodowy odwiedzany jest przez tysiące turystów, zamiłowanych w pięknie i zmienności wydmowego krajobrazu. Gwarantuje to moc wrażeń i niezapomnianych chwil oraz wspomnień z wakacji. Na wschodzie leży jezioro Sarbsko i Rezerwat Przyrody Mierzeja Sarbska, który został założony w 1976 roku i ma status rezerwatu częściowego.

Specjalne atrakcje:

Na zwiedzanie Łeby i jej okolic najlepiej przeznaczyć cały dzień. Wtedy koniecznie odwiedzić trzeba:

  • Barokowy kościół z 1683 roku z wieżą szachulcową z XVIII w.
  • Pozostałości murów gotyckiego kościoła św. Mikołaja z XIV w. (w Starej Łebie) (na zachodnim brzegu rzeki Łeby).
  • Dobrze zachowany wrak statku handlowego z XVIII wieku, spoczywający na dnie morza, na wysokości Łeby.

Rys historyczny

Pierwsza historyczna wzmianka o osadzie pochodzi z 1282 roku. Była to słowińska wioska, zamieszkała przez rybaków, szkutników i żeglarzy. W 1309 roku Łeba wraz z całym Pomorzem Gdańskim dostała się pod panowanie Krzyżaków, którzy przekształcili ją w miasto. Krzyżacy utracili władzę nad Łebą po wojnie trzynastoletniej. W roku 1466 miasto stało się własnością książąt pomorskich, którzy władali nim do 1637 roku. Potem władza nad terytorium zmieniała się jeszcze kilkakrotnie. Po zakończeniu I wojny światowej, Łeba stała się ulubionym kurortem nadmorskim niemieckiego świata kultury lat 20-tych. Malarze przebywający tu wśród nieokiełzanej przyrody odnajdywali tematy do swych prac.

Karty historii Łeby zapełnione są licznymi klęskami żywiołowymi, często zagrażającymi miastu. W 1558 roku, po kolejnej serii silnych niszczących sztormów, mieszkańcy przenieśli miasto na wschód od ujścia rzeki Łeby. W 1570 roku ponowny potężny huragan dokonał ostatecznego zniszczenia, a to co zostało po pierwotnej Łebie z czasem zasypały ruchome piaski. Ocalał tylko mały fragment starego kościoła, który przypomina dziś mieszkańcom o tamtych czasach. Odbudowa miasta trwała około 12 lat .

Niestety wiek XVIII to kolejne nieszczęśliwe stulecie, spędzone przez tutejszych mieszkańców na nieustających walkach ze skutkami żywiołów. Spokojniejsza okazała się dopiero druga połowa wieku XIX. Wówczas nastąpił rozwój gospodarczy miasta. Jednak właściwy rozkwit nastąpił po II wojnie światowej. To nowy rozdział Łeby, jako letniska i kurortu. Zresztą trwa on do dziś. Zbudowano wille, wiele komfortowych pensjonatów i hoteli, zwiększono infrastrukturę gastronomiczną i zagospodarowano piękną plażę. Tym samym Łeba stała się modnym, nadmorskim kąpieliskiem. Obecnie przeżywa niebywały rozwój i wciąż doceniana jest w kraju i za granicą.