Pszczyna to urocze i zielone miasto położone w województwie śląskim, wśród lasów dawnej Puszczy Śląskiej, nad rzeką Pszczynką, niedaleko Jeziora Goczałkowickiego. Niewielkie miasto kryje wiele zabytków.
Kategoria: Miasta
Olsztyn
Olsztyn to największe miasto i jednocześnie stolica województwa warmińsko-mazurskiego. Leży w południowej części Warmii, historycznej krainy będącej w latach 1466-1772 częścią Rzeczypospolitej. Stanowi główny ośrodek gospodarczy, edukacyjny i kulturowy. Właśnie tutaj swoją siedzibę mają władze i najważniejsze instytucje regionu. Przez Olsztyn przepływają trzy rzeki: Łyna, Wadąg i Kortówka. W granicach administracyjnych miasta obecnie leży 15…
Ostróda
Ostróda to miasto i gmina w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim. Położone jest położonym w zachodniej części polskiej krainy jezior i lasów – Mazur, na Pojezierzu Iławskim, nad Jeziorem Drwęckim. Przepływająca przez Ostródę rzeka Drwęca stanowi swoisty rezerwat przyrody. Tereny te docenione są ze względu na ich bogate walory krajoznawczo-turystyczne. Najprawdopodobniej przemawia za tym bliskość…
Łódź
Łódź znajduje się na terenie województwa łódzkiego, położonego w centralnej Polsce. Przez wiele lat funkcjonowała w powszechnej wyobraźni przede wszystkim jako miasto fabryk i szarej codzienności. Niewiele osób dostrzegało jej walory architektoniczne, krajobrazowe, przyrodnicze i kulturowe. Obecna sytuacja jest zgoła inna. Dzisiaj do Łodzi turystów przyciągają znakomicie odrestaurowane kamienice i rezydencje przemysłowców – zabytki architektury…
Łeba
Łeba leży w północnej Polsce, w województwie pomorskim. Jest jedną z większych i najbardziej znanych nadmorskich miejscowości wypoczynkowych w Polsce. Od dawien dawna Łeba to stara osada rybacka, a tradycja połowu ryb kultywowana jest tu do dzisiaj. Obok profesjonalnych kutrów w porcie, stacjonują tu statki wycieczkowe, co szczególnie przypada do gustu amatorom wędkarstwa. Turyści doceniają…
Lanckorona
Lanckorona jeszcze do 13 VII 1933 miała status miasta. Jednak obecnie to wieś, siedziba gminy. Dzięki swemu położeniu na zboczu góry, oferuje ona przepiękne i malownicze widoki m.in.: na Kraków, Klasztor na Bielanach, Kalwarię Zebrzydowską wraz z Klasztorem oraz na Babią Górę Beskidu Żywieckiego. Miejsce to słynie szczególnie w kręgach artystycznych, jako fantastyczna miejscowość letniskowa,…
Giżycko
Giżycko to główne miasto Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Część miasta leży na tak zwanej „Wyspie Giżyckiej”, na wąskim przesmyku pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. W jego granicach znajdują się jeszcze dwa małe jeziora Popówka Mała i Popówka Duża. W mieście jest 9 portów, pozwalających na cumowanie aż 600 jednostek pływających. Dodatkowo malownicze mazurskie krajobrazy, plaże…
Piękno Elbląga
Elbląg leży nad rzeką Elbląg, łączącą jezioro Drużno (rezerwat przyrody) z Zalewem Wiślanym. Miasto leży na styku dwóch krain geograficznych: Żuław Wiślanych oraz Wysoczyzny Elbląskiej. Usytuowany jest przy drodze nr 7 Warszawa-Gdańsk, oraz przy tzw. „Berlince” – drodze do Kaliningradu, 60 km od Gdańska, 50 km od granicy polsko-rosyjskiej i 100 km od Kaliningradu. Elbląski…
Czorsztyn
W południowej części województwa małopolskiego, na granicy Gorców, Pienin i Spisza leży niewielki, ale hojnie obdarzony przez naturę obszar Gminy Czorsztyn. Północna część gminy rozciąga się w paśmie Gorców z ich łagodnymi, lesistymi grzbietami i falistymi dolinami potoków. Południowo-wschodnia część to malownicze Pieniny, kojarzone z masywem Trzech Koron, Pienińskim Parkiem Narodowym, a przede wszystkim z…
Kołobrzeg
Kołobrzeg to największe, nadbałtyckie uzdrowisko w Polsce. Bramy miasta są otwarte przez cały rok. Oprócz czystego powietrza wzbogaconego w jod, na turystów czekają plaże, Bałtyk i wiele innych atrakcji. Do Kołobrzegu przyjeżdża się po zdrowie i wypoczynek. Naturalnymi skarbami, które przesądzają o roli Kołobrzegu jako uzdrowiska są: woda mineralna – solanka, nazywana też kołobrzeskim „płynnym…