Giżycko to główne miasto Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Część miasta leży na tak zwanej „Wyspie Giżyckiej”, na wąskim przesmyku pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. W jego granicach znajdują się jeszcze dwa małe jeziora Popówka Mała i Popówka Duża. W mieście jest 9 portów, pozwalających na cumowanie aż 600 jednostek pływających. Dodatkowo malownicze mazurskie krajobrazy, plaże i miejsca do wędkowania przyciągają wielu turystów. Długość linii brzegowej obu przylegających jezior to prawie 5 km. W okolicach miasta leży ponad 100 jezior, a dzięki wyjątkowo dogodnym warunkom do uprawiania żeglarstwa, wielu wodnym przystaniom i cyklicznym imprezom regatowym, Giżycko określane jest mianem żeglarskiej stolicy Polski. Stanowi również swoistą granicę pomiędzy niemalże dziką i opanowaną głównie przez żeglarzy północą, a bardziej cywilizowanym motorowodnym południem Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. To na pewno zwiększa atrakcyjność tego miasta, w którym można skorzystać z tak różnorodnych rodzajów wypoczynku.
Ponadto w Giżycku i okolicach olśniewa bogactwo przyrody, czysta woda i powietrze. Docenić należy także należy różnorodność form spędzania czasu. Amatorzy jazdy konnej i nurkowania znajdą świetne warunki do spełniania swoich pasji. Liczne wypożyczalnie rowerów, kajaków i jachtów spełnią życzenia miłośników aktywnego wypoczynku. Wędkarze nie powrócą z „gołą” ręką i będą mogli poszczycić się naprawdę pięknymi okazami. Warto też udać się na tętniącą życiem plażę miejską, gdzie latem skupia się życie towarzyskie Giżycka.
Atrakcje Giżycka
Niestety burzliwa historia nie pozostawiła miastu wiele cennych pamiątek. Będąc w Giżycku trzeba jednak obejrzeć skrzydło zamku krzyżackiego z XIV w., pospacerować ulicą Pionierską powstałą na przełomie XIX i XX wieku i ocalałą do dnia dzisiejszego, bez poważniejszych zmian, zwiedzić kościół ewangelicki, w którym co roku odbywa się słynny Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.
W Giżycku zachowały się tradycyjne XIX-wieczne kamienice miejskie, m.in. przy ulicy Pionierskiej i Dąbrowskiego, tworzące zwartą zabudowę, w większości z czerwonej cegły z neogotyckimi elementami ozdobnymi.
Przy ulicy Warszawskiej warto zwrócić uwagę na dzisiejszą „Małą Galerię” z poł. XIX w., budynek sądu z 1865 r., Dom Opieki Społecznej (dawny Dom Sierot) z 1867 r., przy al. 1 Maja na budynek Liceum Ogólnokształcącego z 1891 r. oraz dawny szpital, czyli kamienicę (z krzyżem) przy ul. Konarskiego z 1897 r.
Nie można pominąć wprost widowiskowego XIX-wiecznego mostu obrotowego na Kanale Łuczańskim. To jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z dwóch w Europie. Jego ruchome przęsło zwodzone jest w bok, a nie do góry, ma 20 m długości, 8 m szerokości i waży ponad 100 ton. Był i jest obracany ręcznie przez jednego człowieka.
Charakterystycznym punktem miasta jest Wieża Ciśnień z końca XIX wieku. Stanowi dziś idealny punkt widokowy, z którego rozpościera się wspaniała panorama miasta.
Jednak niewątpliwie największą atrakcją Giżycka jest Twierdza Boyen. To jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury obronnej XIX wieku w Polsce. Dzisiaj twierdza pełni funkcję letniego centrum rozrywki, gdzie m.in. odbywa się gromadzący od lat wierną publiczność Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej „Szanty w Giżycku”. W twierdzy działa też schronisko młodzieżowe, muzeum, klub motocykli i płetwonurków.
Historia Giżycka
Tereny wokół dzisiejszego Giżycka były miejscem walk polskich królów z Prusami. Tak działo się, dopóki terytorium nie dostało się pod panowanie krzyżackie, co nastąpiło w XIII wieku. W roku 1285 wybudowali oni zamek Lötzen. Historia zamku była jednak krótka, bo już w 1365 roku został zdobyty i spalony przez Litwinów. Potem jeszcze go odbudowano, a powstałe mury dumnie wznosiły się nad okolicą. Nic jednak nie trwa wiecznie. Czasy rządów Krzyżaków również dobiegły końca. W czasie antykrzyżackiego powstania, w okolicach zamku, prężnie działała partyzantka chłopska. Naturalnie ich celem ataku stał się zamek, który ostatecznie został w 1455 roku zdobyty i zburzony przez Polaków.
Po wojnie trzynastoletniej (1454-1466), terytorium to jako lenno wcielono do Polski, a zamek odbudowano. Pierwsze wsie wokół zamku, powstały na przełomie XIV i XV wieku, gdy zaczął się liczny napływ osadników z Mazowsza. Jako pierwsza w 1475r. przywileje otrzymała Nowa Wieś, dzisiejsze Giżycko. Wpływy niemieckie były na tym terytorium tak silne, że Giżycko podobnie jak wiele miast na Mazurach nosi dwie nazwy: mazurską Lec i niemiecką Lötzen.
Próby zniszczenia zamku podejmowano jeszcze kilkakrotnie. Najwięcej ucierpiał podczas II wojny światowej. Tylko w dniach 24.01-26.01.1945 Giżycko zostało zniszczone w niemalże w 50%. Przyczyniły się do tego walki o miasto, jak też późniejsze podpalenia i niszczenie zabudowań przez żołnierzy radzieckich i szabrowników. W styczniu 2008r. zawaliła się część ściany zamku krzyżackiego w Giżycku, od dachu aż do fundamentów.