Polska od kuchni

Jak nasz kraj długi i szeroki, istnieją regiony, które mogą się poszczycić swoją własną kulturą, gwarą oraz oczywiście kuchnią. Wiele z takich smakowitych produktów, typowych dla poszczególnych województw, zarejestrowanych jest nawet i opatentowanych w bazie Unii Europejskiej.

A czy wszyscy wiedzą, jakimi przysmakami może się poszczycić nasz kraj? I czy próbowali kiedykolwiek chociażby podhalańskiego oscypka?

Kuchnia Kresów

Wschodnie rejony Polski obfitują w potrawy regionalne, ale znane i lubiane w pozostałych częściach naszego kraju. Stąd przywędrowała do nas kutia, bardzo słodka wigilijna potrawa z ugotowanej pszenicy, maku, suszonych owoców i bakalii. Ludność kresowa wprowadziła na polskie stoły także pierogi ruskie, z farszem składającym się z sera białego, cebuli i ziemniaków. Stąd wywodzi się również goszczący na każdym stole w naszym kraju barszcz czerwony oraz pieczony obecnie w większości regionów kulebiak – pasztecik z nadzieniem z kiszonej kapusty i pieczarek.

Pomorze i Kaszuby

Z rejonów nadbałtyckich zaczerpnęliśmy wigilijne kluski z makiem oraz chętnie smażone w Tłusty Czwartek faworki. Na tych terenach podaje się również czerninę – zupę przyrządzoną na bazie rosołu zaprawionego krwią kaczki, kury, gęsi lub prosięcia. Tutaj jada się również ruchanki, czyli racuchy drożdżowe, zupę z suszonych owoców – brzad oraz efikuch – ciasto drożdżowe posypane kruszonką. Kaszubi jedzą również chętnie pulki, będące ziemniakami gotowanymi w łupinach oraz wryki – zupę z brukwi wodnej gotowanej na gęsinie.

Beskidy

Z tego górskiego rejonu wywodzi się najsłynniejszy regionalny trunek wytwarzany w Polsce – śliwowica. Mająca ponad siedemdziesiąt procent alkoholu wódka wytwarzana jest ze śliwek węgierek przede wszystkim w Łącku. Na tych terenach spróbować można także kwaśnicy – zupy przyrządzonej z kiszonej kapusty oraz mięsa. Nie jest to popularny w całej Polsce kapuśniak, nie wolno dodawać do zupy żadnych dodatkowych składników, na przykład marchewki. W tym regionie spożywa się również żentycę, czyli serwatkę z mleka owczego, która posiada ponoć właściwości lecznicze.

Kielecczyzna

Na terenie województwa świętokrzyskiego chętnie podaje się zalewajkę – zupę przyrządzoną na zakwasie z żytniej mąki z dodatkiem ziemniaków i przypraw. Ciekawą zupą regionu kieleckiego jest również wielkanocny barszcz z kapusty kiszonej gotowanej na wodzie z mięsa doprawionej śmietaną i chrzanem. Wiejską potrawą ze świętokrzyskiego są również goły – kluski ze startych surowych ziemniaków i jajek gotowane w osolonej wodzie. Pazibroda, kolejny regionalny produkt województwa to danie obiadowe przygotowywane z ziemniaków gotowanych razem z kiszoną kapustą i omaszczonych skwarkami.

Podhale

Wśród najsłynniejszych góralskich potraw wyróżnić należy bryndzę, słony, miękki ser przygotowywany z mleka owczego. Daniem dawniej bardzo popularnym, a dziś raczej zapomnianym jest czosnianka, zupa z ziemniaków, czosnku, cebuli i mięty. Ciekawym daniem są tu także moskole, czyli placki z ziemniaków, jajek i mąki pieczone na blasze. Każdy zna także bundz – twaróg z mleka owczego oraz oscypek, będący twardym, uwędzonym i zwykle pięknie przyozdobionym serem z mleka owczego. Często spotkać go można także na ciepło, prosto z grilla.