Pielgrzymy (skały w Karkonoszach)

Pielgrzymy – taką nazwę nosi nad wyraz okazała i jedna z najpiękniejszych formacji skalnych w Karkonoszach. W jej skład wchodzą trzy skały granitowe o wysokości sięgającej 25 metrów. Położona jest na wysokości około 1200 m na zboczu Smogorni.

Ze szczytu skał rozciąga się malowniczy widok na Śnieżkę. Turyści, entuzjaści pieszych pielgrzymek wiedzą, że obok Pielgrzymów przebiega żółty szlak wiodący z Karpacza na Słonecznik.

Wakacje to dobry czas, aby w swoich urlopowych planach uwzględnić, krajoznawcze wycieczki po godnych ku temu okolicach. Do takich miejsc wartych odwiedzenia można zaliczyć skały Pielgrzymy. Dotrzeć do nich można od strony Świątyni Wang w Karpaczu przez Polanę. Na tę pieszą wycieczkę trzeba przeznaczyć około godziny. Od strony Przełęczy Karkonoskiej zielonym szlakiem przez Kocioł Smogorni trasa zajmuje około 70 minut. Ci, którzy skuszą się, na turystykę pieszą od strony Słonecznika, żółtym szlakiem, będą maszerować zaledwie 20 minut.

Rys historyczny:

Skały Pielgrzymy to grupy skalne należące do Karkonoszy. Największy wpływ na rzeźbę tego pasma górskiego miało zlodowacenie bałtyckie, które wykształciło większość form polodowcowych – moreny boczne i czołowe oraz kotły polodowcowe. Powstanie Pielgrzymów wiąże się z długotrwałym wietrzeniem granitów. A mianowicie – wchodzące w ich skład trzy skały, ulegały erozji i silnym wiatrom. W rezultacie powstały formacje, których fantazyjne kształty możemy podziwiać dzisiaj.

Fot. This photo was taken by Przemysław JahrAutorem zdjęcia jest Przemysław JahrWykorzystując zdjęcie proszę podać jako autora:Przemysław Jahr / Wikimedia Commons, Public domain, via Wikimedia Commons