„Wiedźmin” – jak go czytać?

Większość z nas nie może doczekać się serialu na Netfliksie inspirowanego „Wiedźminem”. Czy warto wcześniej zapoznać się z książką, o ile jeszcze jej nie znacie? Jak ją czytać? Sprawdź, od czego zacząć przygodę z literaturą Sapkowskiego.

Serial produkowany przez Netfliksa oparto aż na 6 powieściach, kilkunastu opowiadaniach, ale i na podstawie filmu oraz gry. Czy wcześniej należy przeczytać cykl o wiedźminie Geralcie Andrzeja Sapkowskiego w sposób tradycyjny?

Sposób tradycyjny

Cykl składa się z pięciotomowej sagi, dwóch tomów opowiadań, dodatkowej powieści oficjalnie spoza cyklu oraz opowiadania. Oczywiście można czytać je po kolei – zgodnie z datą ich powstania. Najpierw wydano zbiory opowiadań „Ostatnie życzenie” i „Miecz przeznaczenia” i są dobrym wstępem do wiedźmińskiej krainy, mimo że opowiadają o samym bohaterze niechronologicznie.

Saga o Wiedźminie obejmuje zaś pięć powieści – to kolejno „Krew elfów”, „Czas pogardy”, „Chrzest ognia”, „Wieża Jaskółki” i „Pani Jeziora”. Jej uzupełnieniem jest jeszcze „Sezon burz” oraz „Droga, z której się nie wraca” z tomu „Coś się kończy, coś się zaczyna”.

A może warto czytać inaczej? O tym opowiemy w kolejnym wpisie.

Kwk / Fot. StockSnap