Podziemne trasy w Rzeszowie

Stolica województwa podkarpackiego nie należy jeszcze do najpopularniejszych polskich miejsc wypadowych, choć znajduje się na trasie prowadzącej do granicy z Ukrainą i Słowacją oraz tuż przy uwielbianych przez miłośników gór Bieszczadach. W ciągu ostatnich kilku lat Rzeszów przebudowuje się w błyskawicznym tempie, stając się kolejnym miastem wartym zobaczenia.

W 2010 Rzeszów obchodził swój jubileusz. Miasto, oczywiście w zupełnie innej niż ta dzisiejsza formie powstało sześćset pięćdziesiąt sześć lat temu.

Przez wieki granice grodu powiększały się, by pierwszego stycznia bieżącego roku osiągnąć wielkość pięćdziesięciu czterech kilometrów kwadratowych przy ponad stu sześćdziesięciu tysiącach mieszkańców.

Doskonała lokalizacja (w pobliżu granicy Unii Europejskiej, z drogami krajowymi i międzynarodowymi) oraz bogate złoża gazu ziemnego i ropy uczyniły miasto miejscem rozwijającym się bardzo szybko i z roku na rok coraz bardziej atrakcyjnym dla turystów.

Rzeszowskie muzea

Stolica Podkarpacia może się poszczycić unikalnym na skalę Polski miejscem. Na ulicy Słowackiego znajduje się tam bowiem Muzeum Dobranocek PRL-u, jedyne zbiorowisko tego typu eksponatów w naszym kraju (istnieją co prawda muzea zabawek, na przykład największe i najstarsze – w Kielcach, jednak żadne z nich nie ma tak zawężonej tematyki).

W budynku zobaczyć można szereg eksponatów związanych z dawnymi bajkami telewizyjnymi, w tym kukiełki odgrywające tytułowe role w „Misiu Colargolu”, „Misiu Uszatku” czy „Plastusiowym Pamiętniku”, a także znaczki, kartki pocztowe, plakaty, czy nawet folie filmowe dotyczące innych wspominanych z nostalgią bohaterów dzieciństwa, jak chociażby psa Reksia, Bolka i Lolka, Pszczółki Mai i wielu innych. W muzeum znajduje się obecnie blisko dwa i pół tysiąca przedmiotów związanych z dobranockami. Instytucja miała swoje oficjalne otwarcie pod koniec marca 2009 roku.

Nie jest to jednak jedyne muzeum na terenie Rzeszowa. Mieści się tu również istniejące od 1935 roku Muzeum Okręgowe, gdzie zobaczyć można między innymi liczne zbiory archeologiczne, przykłady rękodzieła oraz wiele dzieł sztuki.

Ciekawą atrakcją jest tu również Muzeum Łowiectwa, w którym za eksponaty służy dzika zwierzyna łowna.

Historia zapisana w piwnicach

Muzeum Historii Miasta Rzeszowa zasługuje na wyszczególnienie, bo to właśnie w tym budynku znajduje się wejście do szczególnie popularnej wśród miłośników śladów przeszłości atrakcji turystycznej Rzeszowa. Chodzi oczywiście o „Rzeszowskie Piwnice”, czyli podziemną trasę znajdującą się pod rynkiem i mierzącą dwieście trzynaście metrów długości.

Jest to zbiór składający się z ponad trzydziestu piwnic i korytarzy, które w dawnych czasach wykorzystywane były głównie przez handlarzy. Obecnie pod ziemię może zejść każdy, kto chce się przekonać, jak wygląda taka nietypowa „strona” miasta, a władze Rzeszowa planują dalszą rozbudowę piwnicznej trasy.

Mnogość zabytków

W granicach Rzeszowa zlokalizowanych jest wiele budynków o dużym znaczeniu z punktu widzenia historii i architektury. Dla miłośników zabytków obowiązkiem jest odwiedzenie zlokalizowanego tuż przy rynku Kościoła Farnego czy Zespołu Klasztornego Bernardynów. Innymi ważnymi punktami na mapie polskiej architektury są wzniesiony na wzgórzu zamek Lubomirskich oraz ich letni pałac, dwie synagogi, starówka czy cmentarz, jest więc w czym będąc z wizytą w Rzeszowie wybierać.