Kopalnia Soli w Bochni jest najstarszym działającym nieprzerwanie zakładem przemysłowym Europy i Polski. Od początku lat 80. XX w. kopalnia figuruje na liście Krajowego Rejestru Zabytków. W 2000 roku zyskała miano Pomnika Historii Narodowej.
W wyniku górniczej eksploatacji kopalni powstał tutaj labirynt solnych korytarzy i komór. Zwiedzanie tej solnej krainy trwa około dwóch godzin. Pod ziemię zjeżdża się szybem Sutoris, a potem przechodzi podłużnią August lub poziomem Wernier i schodami Regis. Dalej oczom ukazuje się komora kieratowa, stajnia Mysiur dla koni pracujących niegdyś w kopalni i malownicza kaplica św. Kingi. Fantastycznym i jednocześnie ekstremalnym uzupełnieniem zwiedzania trasy turystycznej jest spływ łodzią w zalanej solanką komorze, która znajduje się 230 metrów pod ziemią. Nie lada atrakcją są także: tutejsza podziemna kolejka i zjeżdżalnia.
Ci, którzy wybierają się na wycieczkę w podziemne solne korytarze powinni znać kilka praktycznych informacji – w bocheńskiej kopalni soli deszcz nigdy nie pada, temperatura jest stała i wynosi tu 14-16oC powyżej zera, wilgotność powietrza wynosi ok. 70%. Przeciwwskazaniem do zjazdu do kopani jest: klaustrofobia oraz niewydolność krążeniowa i oddechowa.
Specjalne atrakcje:
Powietrze w bocheńskiej kopalni zawiera dużą ilość chlorku sodu, co sprawia, że jest ono prawie 10-krotnie czystsze niż powietrze na powierzchni. Korzystając z leczniczych walorów tego miejsca, przy Kopalni Soli w Bochni utworzono Uzdrowisko leczące schorzenia górnych dróg oddechowych. Naziemna część uzdrowiska składa się z komfortowego hotelu oraz centrum rehabilitacji, które proponuje kuracjuszom między innymi: kąpiele perełkowe z hydromasażem, bicze szkockie, masaż wirowy, podwodny i suchy, a także laseroterapię, światłolecznictwo, ciepłolecznictwo, magnetoterapię, krioterapię, elektroterapię, inhalacje, kinezyterapię. Ponadto istnieje możliwość skorzystania z sauny i solarium.
Ponadto należy wiedzieć, że Kopalnia Soli w Bochni, to nie tylko typowy obiekt turystyczny. Kopalnia słynie również z nietypowych imprez sportowych, takich jak Dwunastogodzinny Bieg Sztafetowy, turnieje judo czy zawody rowerowe „Solny Downhill”.Rys historyczny
Początki kopalni soli „Bochnia” sięgają roku 1248, kiedy to odkryto pokłady soli kamiennej. Jest to najstarszy zakład przemysłowy w Europie. Jednak okolice Bochni już znacznie wcześniej, bo od ok. 3500 lat p.n.e. były znane z uzyskiwania soli. Powstałe w rejonie Babicy, studnie solankowe stały się zalążkiem dwóch szybów Gazaris i Sutoris, w których zaczęto wydobywać sól metodami górniczymi. Szyb Sutoris jest eksploatowany do dzisiaj. Wreszcie na przestrzeni lat bocheńska kopalnia stała się przedsiębiorstwem królewskim, przynoszącym olbrzymie dochody Rzeczypospolitej. Polska eksportuje sól do Rusi i na Węgry. Za króla Kazimierza Wielkiego w kopalni pracowało od 120 do 150 osób.
XVII wiek z powodu licznych wojen i upadku gospodarczego powoduje znaczne zahamowanie rozwoju przedsiębiorstwa. Po roku 1772 kopalnia dostaje się w ręce austriackie i przez cały okres rozbiorów, aż do roku 1918 pozostaje pod kontrolą Austrii. Wraz z upływem kolejnych lat pokłady soli zaczęły się powoli wyczerpywać, a jej wydobycie stanęło na skraju opłacalności. To bezpośrednio przyczyniło się do zaniechania produkcji na skalę przemysłową i przekształcenie kopalni w obiekt turystyczny i leczniczy.
W 1981 roku Kopalni Soli w Bochni została wpisana do rejestru zabytków.