Jedną z największych atrakcji Lublina jest Lubelska Trasa Podziemna. Wybierając się na weekend do tego miasta, warto zaplanować zwiedzanie i spacer zabytkowymi piwnicami staromiejskimi. Atrakcja ta to prawie 300-metrowa trasa o charakterze turystyczno-edukacyjnym biegnąca pod Starym Miastem.
Wędrówka w czasie
Lubelska Trasa Podziemna liczy około 280 m i biegnie pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta. Łączy dwa ważne punkty – początek ma w dawnym ratuszu, a kończy się na placu, na którym dawniej znajdował się kościół św. Michała. Z tymi miejscami – świeckim i religijnym – wiążą się najważniejsze lubelskie legendy – Legenda o sądzie i Legenda o śnie Leszka Czarnego. Podczas spaceru można „spotkać” bohaterów tych opowieści.
Lubelska Trasa Podziemna została stworzona poprzez połączenia kilkunastu piwnic, których historia sięga XVI w., czyli czasów świetności Lublina. Ma ona walory turystyczne, historyczne i edukacyjne, gdyż pozwala poznać historię miasta.
Makieta Wielkiego Pożaru Lublina
Wyjątkowo ciekawa jest m.in. ekspozycja obejmująca kilka makiet, na których można zobaczyć osadnictwo od okresu wczesnego średniowiecza po XVIII wiek. Główną atrakcją jest zaś ruchoma makieta Wielkiego Pożaru Lublina, do którego doszło w 1719 roku.
Wizualizacja powstała na bazie obrazu, ale jest wzbogacona elementami dźwiękowymi i świetlnymi – robi duże wrażenie i pozwala poznać historię miasta. Makieta nawiązuje do tradycji mechanicznych teatrzyków. Ważnym celem jest mianowicie propagowanie historii i kultury Lublina.
Oferta edukacyjna
Odbywają się też liczne warsztaty, rebusy, zgadywanki oraz terenowe gry miejskie, ale obecnie są one zawieszone z powodu pandemii. Dzięki nim dzieci i młodzież mogą poznać np. tajniki konstruowania miejskich fortyfikacji, poznać podstawy ikonografii i najważniejsze lubelskie legendy itd. Najczęściej gry miejskie są organizowane w ramach cyklicznych imprez i wydarzeń, jak m.in. miejskie festiwale.