Kościół Pokoju w Jaworze

Kościół w Jaworze to przepiękna świątynia o drewnianej konstrukcji zaliczana do największych drewnianych obiektów sakralnych w Europie. Pokrycie dachu stanowią gonty, zaś sam kościół jest budowlą trójnawową tzw. bazylikową. Zaglądając do wnętrza świątyni ujrzymy przepiękną barokową ambonę. Zdobienia kościoła nawiązują do ok. 140 barwnych scen ze Starego i Nowego Testamentu.

Niegdyś na terenie dzisiejszego parku, który rozpościera się wokół kościoła, znajdował się cmentarz ewangelicki, jednak postanowiono o jego likwidacji, co miało miejsce w roku 1972.

Ogromnym wyróżnieniem dla świątyni oprócz tego, że od dawna dzięki jej przebogatemu wnętrzu niejeden odwiedzający popada w zachwyt, jest wpisanie tego obiektu w grudniu 2001 na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO, na co w pełni zasługuje, jako jedna z architektonicznych pereł Śląska.

Zwiedzanie:

  • od kwietnia do października w godz. 10.00 do17.00, niedziele od 12.00
  • od listopada do  marca na życzenie po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym

Rys historyczny

Tak jak kościół Pokoju w Świdnicy czy w Głogowie powstała i ta świątynia na mocy traktatu westfalskiego kończącego wojnę trzydziestoletnią. Katolicki cesarz habsburski wyraził zgodę na zbudowanie trzech kościołów ewangelickich na terenie Śląska. Jedynymi warunkami były: lokalizacja świątyń protestanckich poza murami miast, czyli na przedmieściach w odległości strzału armatniego, zakaz budowania dzwonnicy przykościelnych oraz materiał wykorzystywany do budowy nie mógł być trwały. Drewno, glina i słoma stanowiły główny budulec świątyni.  
Kościół Pokoju w Jaworze został zbudowany w latach 1654–1655. A wieża kościelna została dobudowana w 1707 roku.

Fot. Sławomir Milejski, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons