Pałac w Nieborowie i Ogrody w Arkadii

Szukasz pomysłu na weekendową wycieczkę? Jedną z atrakcji niewiele oddaloną od Warszawy jest Nieborów oraz Arkadia.

Pałac w Nieborowie

Pałac został wybudowany w 1694 roku zgodnie z projektem architekta Tylmana z Gameren na zlecenie Michała Stefana Radziejowskiego. Pałac od 1774 do 1944 należał do rodziny Radziwiłłów. Muzeum w Nieborowie i Arkadii jest obecnie oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie, a od 2017 roku zostało wpisane na listę Pomników Historii.

Bryła reprezentuje północno-zachodnią odmianę baroku europejskiego, a czterokondygnacyjne wieże z barokowymi hełmami są typowe dla świeckiej architektury. Około 1766 roku umieszczono herby właścicieli – Oginiec rodu Ogińskich i Pogoń Czartoryskich. Wnętrza rezydencji były przebudowywane wiele razy i w różnym stylu – w rokokowym, wczesnoklasycystycznym, neorokokowym itd.

Ogrody w Arkadii

Po zwiedzeniu pałacu warto też udać się na spacer po ogrodach w Arkadii. Sprzyjają one refleksji, pozwala odpocząć i spędzić miło czas w pojedynkę lub z rodziną. To wyjątkowe miejsce na spacer, a także magiczny plener dla par młodych. Do ważnych obiektów w parku należą m.in. Świątynia Diany stylizowana na antyczną budowlę, Akwedukt, Grobowiec na Wyspie Topolowej, Domek Gotycki, Mur z Hermami i Przybytek Arcykapłana.

Arkadia to Ogród Romantyczny Heleny Radziwiłłowej, w stylu angielskim – przeciwstawnie do sztuczności i majestatu ogrodu w Nieborowie. To swobodne kompozycje roślinne, przypominające raczej Zaczarowany Ogród. Helena Radziwiłłowa była jedną z najbardziej wpływowych kobiet epoki, a wspaniały park urządziła zgodnie z aktualnymi wtedy trendami europejskimi. Od 1945 roku jest częścią Muzeum Narodowego w Warszawie.